Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Viscachas Albert_Thys Vicenzi_Verona Akita_Akita Zymum Yuca_de_interior Chaux_des-Crotenay Wishbones Virgen_de_la_Encina_(Macotera) Cirsium_macounii Conrad_Hansen Clasificación_de_CONMEBOL/CONCACAF/AFC/CAF/OFC_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1966 WR142 Constitucion_Mexicana Zorrino_(Tintin) Ciproterona Club_Sportivo_Barracas_Bolivar Viñeteado Vampyr_Der_Traum_des_Allan_Grey Alberto_José_Márcico Ylva_Nowen Condado_de_Nolan_(Texas) Zampullín_australiano Vesiolaya Acorralado_por_ti_(disco) Club_Deportivo_Laredo Citronelol Yassine_El_maachi Chervonoznamenka Aeropo_I_de_Macedonia Vadim_Yakovlev Club_Sportivo_Rivadavia_(Venado_Tuerto) Violencia_domestica Victor_Balaguer_(cantante) Abadia_de_citeaux Aedea_(satelite) Abejuela_Letur Vepar Clases_de_ordenadores: After_7 Club_Deportes_Concepción Circunscripcion_de_Isla_de_Francia_(Francia) Yogini Contraloría_del_Perú Cifrado_de_Vigenère Choro_(quechuismo) Cine_en_1990 Aeropuerto_de_Gdansk_Lech_Wałesa Colegio_Mayor_Berrospe Ciudad_de_Camagüey Vivi(One_Piece) Volders Chokai_(crucero) Admetellinae What_I_Go_to_School_For

html map