Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Champion_2014 Cereus_griseus Capitolio_de_Estados_Unidos Bahu_Dhanyaka Bundesliga_Alemana Babes Byron_(California) Barrio_de_Villa_Luro Buena_Vista_(Bolivia) Chara_unicolor Cecropia_maxonii Brezal_de_madagascar Carphephorus Cessna_a-37_dragonfly Capitán_(desambiguación) CABIMER Broken/Segundo_milenio_a._C. CD_Transportes_Alcaine Batalla_del_trebia Blankenburg_(harz) Añapero_blanco Batalla_de_brión Bureau_d'enquêtes_sur_les_événements_de_mer Bosmont_sur_Serre Caso_(gramatica) Bulla_Aurea Beccariola_septemmaculata Camino_recto_y_seguro_para_llegar_al_cielo Bolivar_(Ecuador) Bolicas_de_junco Carl_Friedrich_von_Gärtner Bogota_(ciudad) Bjorn_Ragnarsson Buenavista_Tomatlán Bracero_(desambiguación) Casa_Mora_(Escanilla) Bésignan Celestino_Peralta_Lapuerta Centro_de_Recuperacion_de_Minusválidos_Fisicos Cesáreo_Bachiller Cele_Goldsmith_Lalli Castillo_de_Cifuentes Bouquet_garnie_(desambiguación) Cantón_de_Lege Casa_romana_del_Palmeral Barrio_Santa_Isabel Bedtime_Stories_(pelicula) Bernardo_Hoyos Campeonato_de_Fútbol_de_Costa_Rica_1973 Boucherville Camará Campeonato_europeo_de_bádminton_de_1982 Calle_225_(linea_White_Plains_Road) Bandera_de_Myanmar Bahia_de_Liaodong

html map