Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ipis Juana_Macias Lagunas_de_Llolleo La_Orestíada Julio_Antonio_Rodríguez_Hernández Instituto_Tecnológico_y_de_Estudios_Superiores_de_Monterrey,_Campus_Ciudad_Juarez Joaquin_Garcia_Icazbalceta Itzá Isla_Manoel_(Malta) Jeconías Lexx José_Joaquin_Almeyda Justin_Sandercoe Juan_Francisco_Alcoy La_Guerra_de_los_Mundos_(película_2005) Jamie_Croft Jorge_Ernesto_Pineda Jose_Sasías Interview_(pelicula_de_2007) Jose_del_Toro_y_Quartiellers Jean_parisot_de_la_valette Litocarpus Juan_Antonio_Ponce_de_León_y_Bucareli Jawad_Williams John_Edmonstone Juan_Alonso_Pérez_de_Guzman_(1285-1351) Jorge_Villamil Kuri_(cocina) La_oracion_del_huerto Lihuelistata_metamerica Liga_de_Escritores_Independientes Lamaguere José_Ramón_Sandoval La_Sociedad_Asiática Juan_Manuel_Eguiagaray Ley_General_de_Amnistia La_araña_negra_(desambiguación) La_Sexta2 Listado_de_centros_de_la_Universidad_Politécnica_de_Cataluna Lamadrid_(Cantabria) Lewisville_(Washington) Let_It_Will_Be Jamaica_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe José_Pellicer_Ossau Jose_Luis_Márquez Lauridia_tetragona Katherine_Applegate Korbán Jammu Kim_Seong-Soo Lincolnton_(Carolina_del_Norte) Josep_Teodor_Canet_Menendez Kike_Morandé José_Enrique_Fernández_de_Moya_Romero Kankan_Musa

html map