Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(1772) Nosotros_no_comenzamos_el_fuego Orph Pedro_Jota_Ramírez Ojocaliente_(municipio) Parque_Nacional_de_Marojejy Neuropeptido Natalia_Bessmertnova Pan_amish_de_la_amistad Ordes_Órdenes Pobreza_del_peru PBT Nowruz Paginas_de_la_Vida Mösting_(cráter) Parcay_Meslay Pacto_Cristiano_Amplio Plougastell_Daoulaz Myiotheretes Museo_de_Transportes_Electricos_del_Distrito_Federal Piri_Reis Partido_Comunista_de_Estados_Unidos Parque_Hundido_(estación_de_Metrobus) Myllokunmingia Nardus Pay_No_Mind_(Snoozer) Playa_de_Poniente_(Benidorm) Nezahualcoyotl Playa_de_la_Charca/Salomar PGC_1889 Partido_comunista_de_uruguay New_Brompton Pedanias_del_municipio_de_Caravaca_de_la_Cruz Músculo_interoseos_palmares Piramide_del_adivino Mutimir_Vlastimirovic Pasaporte_cubano Musica_para_teatro Nelsonia_neotomodon Niels_Eigtved Orlando_Carl_Nicks NASDAQ_Biotechnology_Index Parvinatator Pastel_de_kabraroka Paracelis Pediocactus_simpsonii_ssp_indranus Notas_del_Museo_de_la_Plata,_Botanica Mónica_Santa_Maria_Smith Partido_Baath Nuno_Fernández NAND Paderno_Franciacorta Plantas_verdes Pasaporte_de_los_Estados_Unidos Palmetum

html map