Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

María_Teresa_del_Corral Manuel_dos_santos_fernandes Militarizacion_del_espacio LocoScript Puente_Velez_Sarsfield Marina_Devyatova Meditacion_budista Prao_Cortés Radioaficionado Pseudonezumia_pusilla Marino_Salas Región_vinicola_de_Ászár_Neszmély Prefectura_autónoma_buyei_y_miao_de_Qianxinan Pámpanos_(hoja) Rabano_vagisco Mamifero Mezquita_de_berlin Pseudacris_clarkii Quebrada_Sebucán Goethe-Institut Maizina_Americana Real_Muy_Ilustre_y_Venerable_Cofradia_de_Servitas_de_Maria_Santisima_de_las_Angustias_(Murcia) Pozo_séptico Metropolitano_de_Granada Goma-2_Eco Merindad_de_cuesta_urria Mil_Mi_25 Los_Blazquez_(Córdoba) Mekongina_erythrospila Pouilley-Francais Mayview_(Misuri) Region_Olmeca_(Veracruz) Red_Argentina_de_Jardines_Botánicos Mayo_de_1994 Martin_Bojowald Luis_Dubon_Portoles Ramiro_suarez Real_Valladolid_Club_de_Futbol_B Puttigny Lullabies_to_paralyze Losina Malaja_Sadovaja_(cuadro_de_A._Semiónov) Mendoza Pueblo_bora María_del_Rosario_Fernandez Pseudexostoma_brachysoma Martin_Barbero Marie_Claire Mi_hijo_también_dibuja Manuel_Ortlechner Mario_Duarte Línea_68_(Buenos_Aires) Mijaíl_Fradkov Looper_(banda) Lucero_del_alba_(desambiguación)

html map