Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Empalme_Villa_Iris El_mago_(película_de_1958) Escudo_de_San_Jose Esfericon Elecciones_polacas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 FILO Ettore_Balestrero Franco_de_los_Urales Escultura_contemporanea Fiebre_mediterránea Ferocactus_gatesii Estadio_Jorge_"Calero"_Suárez Estatuto_del_Tribunal_Internacional_de_Justicia Folgoso_do_Courel_(Lugo) El_Dia_que_la_Música_Murio Francisco_Javier_Giron_duque_de_Ahumada Estacion_Tribunales El_tutor_de_Zoey Franco_de_Ruanda-Burundi Francis_Place El_Sonido_del_Silencio_(canción) Estratificacion_socioeconomica_en_Colombia Francisco_Durini Francisco_Rodriguez Eygurande_et_Gardedeuil Federacion_Helenica_de_Futbol Familia_monástica_de_Belen,_de_la_Asunción_de_la_Virgen_y_de_San_Bruno Escuela_estatal Forspjallsljóð Estación_de_Louvres Euryades Elecciones_estatales_del_Estado_de_México_de_2011 Eustomias_silvescens Edward_Ellerker_Williams Eterna Fernández_de_los_Ríos Facultad_de_Ingeniería_de_la_Universidad_de_Magallanes Elecciones_parlamentarias_de_Chile_(1993) Fernando_Martín_Alvarez El_martirio_de_San_Felipe Efecto_Moßbauer Euphoria_(álbum_de_Vinnie_Vincent) Expansión_universal Estéreo_(unidad) Estadio_ABSA Fainer_Torijano Estadísticas_del_riego Francisco_de_Cuvilliés Final_Fantasy_Chronicles Estadio_dos_Eucaliptos Fougaron Franche_Coma El_futuro_de_las_ideas Fly_with_me Fortaleza_de_Zvecan

html map