Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andryala_varia Horario_del_este_de_Norteamérica Hapoel_Holon_B.C. Gymnocalycium_zegarrae Argumentum_ad_hóminem Millón_Marlboro Avesnes_lès-bapaume Artvin_(Turquia) Génesis_(película) Hypocnemis_peruviana Anthicus_ellenbergeri Anselmo_Polanco_y_Fontecha Anjesenpepi_II Apogon_gilberti Hannah_New Haute_Couture Moneda_nacional Anax_junius Géminis_(horoscopo) Hexarthrius_rhinoceros_hansi Monumentos_ecuestres Asilo_Unzue Anhalt-Kothen Hawthorne_(California) Mona_Moncalvillo Hotel_Solvay Anisotropia_en_el_canje_magnetico Hvítanes Gustavo_Baz_Prada Ashwin Hundimiento_del_hms_prince_of_wales_y_del_hms_repulse Anthony_van_Diemen Motín_del_té_de_Boston Angelo_Benedicto_Sormani Ar-Adûnakhôr Arbedo-Castione Hohenzollern_(familia) IJzertoren Hipodromo_de_La_Plata Hypericum_glandulosum Astragalus_acceptus Atelopus_famelicus Ministerio_de_Educación_de_España_(desambiguación) Henry_D._Thoreau Homer's_Odyssey Mordellistena_atromaculata Huang_Jianxin Henrya_donnell-smithii I'd_Do_Anything_for_Love_(But_I_Won't_Do_That) Idan_Raichel´s_Project Ichthyocampus_carce Horton_y_el_mundo_de_los_Quien Gyeongsan Mirador Andrés_Ortiz_Rojas

html map