Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Achyranthes_ogatai Acolastus_nuratavicus Constitucion_del_3_de_mayo Abel-Francois_Villemain Yesenia_Centeno Chryse_Planitia Aeropuerto_de_Salvador_de_Bahia WSMCF AR4 Académie_Royale_des_Sciences Yerba_sanguinaria Vigilante_(marvel) Afterpunk Aeropuerto_de_Sarasota_Bradenton Zhuyin Vernonia_ararana Vehículos_eléctricos Ciliandro Claude_Felix_Abel_Niepce_de_Saint_Victor Clasificacion_de_UEFA_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Playa_de_FIFA_2011 Vaux-le-Pénil Wädenswil WWE_Extreme_Rules Abrazo_del_Estrecho Vicente_Chapa_Olmos Valencia-Joaquin_Sorolla Confederación_Panamericana_de_Futsal WP:REVAL Yelizavétivka Colonización_curlandesa_de_America Club_Atlético_Guaraní_Antonio_Franco Clasificacion_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1982 You_could_have_it_so_much_better Clelia_(animal) Vía_de_triple_carril Charles-François_Boudouresque Adamsia Cid_(lexicografía) Cofradía_del_Santo_Entierro_(Molina_de_Segura) Columbita-tantalita Vladímir_Shamanov Viveza_criolla_(álbum) Congreso_Mundial_de_los_pueblos_de_Georgia Chucho_Benítez Chloraea_panduriformis Yo_estuve_ahi..._nosotros_también_(en_vivo,parte_1) Clasicismo Cinemateca_Boliviana Vegetal Afirmacion_para_una_Republica_Igualitaria Adra Vicki_Baum Coagulación Christmas_on_Division_Street Adsorber

html map