Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinik Tipulimnoea Suplemento_culturista Sapin-sapin Taboga_(distrito_de_Panamá) San_Martín_de_Berberana Serguiyevskaya_(Korenovsk,_Krasnodar) Salón_Internacional_de_la_Aviación_y_el_Espacio Tableta_digitalizadora Sb Tatabanya Tenebrario Sindrome_de_Lennox-Gastaut Supercopa_de_Espana Sinfonía_n.º_10_(Beethoven/Cooper) Tratado_Arias-Calderón_Guardia Sabú_(cantante_y_actor_argentino) Seichebrières Steineckia Taeniacara Sonata_para_piano_n.º_18_(Beethoven) Tjirtudessus The_Moment_You_Believe_(canción_de_Melanie_C) Tangil Saturnia Sporting_Challenger Seguridad_jurídica Sinfonía_n.º_2_(Prokófiev) Sencelles_(Islas_Baleares) Thurro Torcuato_José_Benjumeda Teleférico_de_l'Aiguille_du_Midi Teoria_cuántica_de_campos_constructiva State_Of_Euphoria Tomas_Duco Sioux_oglala Takashi_Yoshimatsu Sebastien_Grax Spike_(Puffy_AmiYumi) Sevilla_C Ski_Dubai Scomberomorus_sierra Salón_de_la_Fama_Britanico_del_Hockey_sobre_Hielo Thomas_of_monmouth The_Spanish_Recordings_Basque_Country_Biscay_and_Guipuzcoa Space_Station_Processing_Facility These_Are_the_Days_of_Our_Lives The_Transporter Termes_(Aude) Sinagoga_de_Asmara South_Oxford_(Maine) Seleccion_de_fútbol_playa_de_Mexico Sephdar Sesión_del_Comité_Olímpico_Internacional Toshimori_Umesada

html map