Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vina_Sastre Colmena_tradicional Adelante_(album) Zarzaquemada Al-Wahda_Damasco Xanthanthos Washington_(District_of_Columbia) Weed_ao William_Jefferson_Blythe_III Chukrasia_trilocularis Acer_nigrum_var._sinuosum Vellozia_elegans_var_minor Zephyranthes_robusta X/Open_XA Collect_Pond Consolidacion_del_reino_del_Cuzco_y_la_primera_expansion Yankees_Calle_E_153_(estacion_Metro-North) Clorofila_b Compañía_de_las_Indias_Orientales_Holandesas Yusuf_i_de_granada Conan_el_Cimmerio Aechmea_prieuriana Comité_Cientifico_para_la_Investigacion_en_la_Antártida Conveccion_térmica West_Millgrove_(Ohio) Ademir_(Ademir_Marqués_de_Meneses) Aitareya-brāhmaṇa Vuelta_en_un_dia_(analisis_bursatil) Cinameno Abba_teens Cocobacilo Coll_de_Nargó_(Lérida) Witan Yenidze Wailuku_(Hawái) Colonia_administrativa Aku_Eskelinen Abenójar Vicente_Reyes_Palazuelos Colegiata_de_Sant_Pere_de_Ponts Villenave_près-Bearn Aeropuerto_de_Pau-Pyrenees Companía_Ruso-americana Actividad_metabólica Club_Voley_Miranda Cis_chloroticus Acer_palmifolium_var._glaucum Villaneceriel_de_boedo Aeropuerto_de_dortmund Zdeněk_Zikan Accion_de_Ontígola Accion_Publica_para_la_Defensa_del_Patrimonio_Aragonés Colonia_Tepeyac_Insurgentes Yunaspes_modogensis Accidentes_aereos_en_Espana

html map