Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinfonia_n._1_(Rajmaninov) Sudokus Tambo_(Cocle) Siret Stuck_in_a_Moment_You_Can't_Get_out_of Sant_Jordi Sariegos_(Leon) Sofía_Dorotea_de_Hannover Tomoderus_napolovi Teresa_Cunillera_i_Mestres Slana_(Alaska) Topo_ciego San_Luis_de_Palenque Síndrome_aórtico_agudo Saxifraga_aizoides_var_autumnalis Steve_Morabito Teoría_Egologica_del_Derecho Torax San_Vicente_(volcán,_El_Salvador) Saint_Antoine_du_Queyret Soñar_es_gratis Temporada_1984_de_la_CART_IndyCar_World_Series Sarah_Dallin Ten_(álbum) Temiscouata_sur_le_Lac Toro_de_Las_Delicias Sant_Antoni Teen_Angels Soussans Terminal_(estación) Scirtes_zerchei Tomás_Lefever Shrewsbury_(Vermont) Tokunoshima_(Kagoshima) Shaumián_(Adiguesia) Toronto_Public_Library Sainte-Agnes_(Alpes_Marítimos) Stefano_Pescosolido Sing_It_Pop_Hits Transparencia_(economia) Serpico Tierras_emergidas Tomas_Borras_y_Bermejo Sleep_Through_The_Static Spinivunus_adumbratus San_Martin_de_Leon Saint-Emilion_Grand_Cru Selimbria Saint_Petersburg_Ska_Jazz_Review Santa_Catalina_de_Guadalcázar_del_Valle_de_Moquegua Serie_de_Asia_Copa_Konami Strood Tittiri Specific_Absorption_Rate Serie_A_(Italia)_1960/61

html map