Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bloodletting Bourdelle Cantiveros_(Avila) Azúcar_de_malta Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1951 Breakthrough_(álbum_de_Colbie_Caillat) Caldarium Blabera_deplanata Carl_Gustav_Jacobi Bethel_(condado_de_Fairfield,_Connecticut) Canciones_reencontradas_en_París Central_nuclear_de_Valdecaballeros Bücker_Bü_134 Carlos_J_Sierra Belem_do_Para Casa_San_Agustin Cantones_de_Aisne Bernart_de_Ventadour Cash_flow Challenger_de_México_2013 Buey_Wellington Batalla_de_Platea Bosentan Brendan_Price Ceroctis_bailundoana Carlos_Ginés Blastoporo Carbono_reforzado_con_fibra_de_carbono Cañón_automático_Tipo_96_25_mm Canadas_(Castril) Cayo_Calpurnio_Pisón_(cónsul_67_a._C.) Benjamin_solís_menendez Balá Calle_Jay–MetroTech_(estación) Bento_Gonçalves_(Rio_Grande_do_Sul) Capuronia Año_768 Casas_de_Félix_Saenz Baja_carniola Carlos_Garcia_y_Bocanegra Banos_arabes_de_Cogollos_Vega Carbonero_boreal Canton_de_Axat Camilla_y_Rebecca_Rosso Bésayes Cementerio_de_Schaerbeek Brain_sur_l'Authion Bc_(lenguaje_de_programación) Batalla_del_rio_kalka Benito_de_Lucas Batallon_de_Instrucción_de_Reclutas_N._1 Campinho_(Reguengos_de_Monsaraz) Bradypus_pygmaeus Calle_Bleecker/Broadway_Calle_Lafayette_(estacion) Bandera_de_Malaca

html map