Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sericornis_beccarii Sierra_de_Urbion Serie_A_1948-49 Siyahamba Spirorbula_squalida Sinfonía_n_º_2_(Haydn) Shirt_Tails Seno_de_Valsalva Thermococcales Sacy_le-Petit Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos Sonchus_gracilis Sumitrosis_lepidula Tirso_Salaverria Texas_Department_of_Parks_and_Wildlife Tilapia_guinasana Saint_Simeon_(Sena_y_Marne) Taxonomia_de_las_Euforbiaceas The_day_that_never_comes Tranvia_UPV_Leioa_Urbinaga Tanera_Beag The_SpongeBob_SquarePants_Movie_Game Sistema_técnico_de_unidades Sinfonía_n_13_(Mozart) Santacoloma Tapajoz Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Liechtenstein Santiago_Gómez_Cousillas The_Trevor_Project Tau_Ceramica_Baskonia Team_Nippo Santa_María_de_Nieva_(Peru) Salto_del_toro Saint_Aubin_de_Médoc Superstición Supernova_(álbum_de_Lisa_Lopes) Smuk_som_et_stjerneskud Transducción_secuencial Tomates_silvestres Serdar_Tasçi Tranvia_de_Bogota South_Gate,_California The_Blood_That_Moves_The_Body Sucursal_principal_de_la_Biblioteca_Pública_de_Nueva_York Sinagoga_Mayor_de_Barcelona Super_live_in_japan Sociedad_de_Socorro Sociedad_Interamericana_de_Cardiología Sergei_Kirillovich_Cherepanov Sergei_Lukiánenko Sliver_(película) Sacha_membrillo Santa_Barbara_(Guatemala) Tito_Díaz Singles_Raresas_Demos_etc_(album)

html map