Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Free_for_all Municipio_de_Williams_(condado_de_Columbus,_Carolina_del_Norte) Giacomazzi Municipio_de_Masonboro_(condado_de_New_Hanover,_Carolina_del_Norte) Froslass Indolpium_afghanicum Gerardo_F._Barbero Río_Zuñi GM_do_Brasil Río_Aquidauana Resolución_121_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Municipio_de_St._Bernard_(condado_de_Platte,_Nebraska) Romanogobio_tenuicorpus Fuerza_Aerea_Egipcia Trío_n.º_2_(Beethoven) Municipalidad_de_sigulda Trubieco Girlicious Republica_de_Senegal Municipio_de_Dallas_City_(condado_de_Hancock,_Illinois) Tren_de_alta_velocidad_Hanóver_-_Wurzburgo SPB Richard_Jordan_(director_de_cine) Un_paso_atras_en_el_tiempo República_Federal_Islámica_de_las_Comoras François_Gomaer Incidente_OVNI_de_Roswell U.S._Route_64_(Arizona) Rolls_Royce_Trent_900 Unión_Mundial_Demócrata_Cristiana Un_abismo_en_el_cielo Gerónimo_Lombera TrustRank Ryojius Fuerte-Escusa Iglesia_de_San_Miguel_Arcángel_(Enguera) Iglesia_de_Santa_Lucía_(Arroyo_de_Cuéllar) Resident_Evil:_Operation_Raccon_City Gnathium_texanum Romance_(album) Sabas_Asidenos Ignacio_Monreal Respiracion_cutanea Romanico_en_Aragon Roca_Ems U_A_M Río_bereziná Fraxinus_linearis Récord_guinness Reissner_Nordstrom Tribunales_Superiores_de_Justicia_de_las_Comunidades_Autónomas_de_Espana Roberto_Frangella Sa_Dragonera Un_Día_En_El_Mundo Fénix_Oscura

html map