Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Formula_BMW Felipe_Jimenez El_Santo_Convento Fouquieres_les-Bethune Estación_de_Jaurès_(Metro_de_Paris) Empusa_spinosa Elecciones_europeas_de_1981_en_Grecia El_Hombre_Eterno El_misterio_de_mamo Eugenio_Alejandro_Cardini El_Zotoluco El_chico_(película_de_1921) Esto_no_puede_ocurrir_aqui Estación_Bruno_J._Thomae Emperador_del_Imperio_Romano Emilio_Junoy Elliott_H._Lieb El_Globo_(España) El_Granado_(Huelva) Empusa_pauperata Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1884 Eyes_On_Me_(version_de_Angela_Aki) Emílio_Augusto_Goldi Fongueusemare Fay_(Orne) Fenton_Parkway_(línea_Verde) El_día_de_los_muertos EsCERT_e_IRIS_CERT FK_Bashkimi Elecciones_estatales_de_Veracruz_de_1980 Eutacta_humilis Euphorbia_isacantha Francesc_Martínez_Sanchís Fake_(desambiguacion) Estatuto_de_autonomía_de_Cataluna Estacion_Quilquén Francisco_Javier_Losada_de_Azpiazu Familia_Allende Estación_de_la_Molina El_amor_dura_tres_anos Era_Taisho Euphorbia_nicaeensis_subsp_nicaeensis Elida_Stantic Fluoro_de_Tributilestano El_beso_(Bécquer) Esquema_unifilar El_prisionero Eosinófilos Estación_de_La_Puebla_de_Hijar Eliodoro_Yáñez_Ponce_de_León Estatua_colosal_del_rey_menkaura FIBA_Diamond_Ball_2008 Fisioterapéutico Fernando_II,_emperador_del_Sacro_Imperio_Romano-Germánico Euforia_(álbum_de_Fito_Páez)

html map