Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Hidalgo_Lehuedé Literatura_hindú Lista_de_alcaldes_de_San_Martin_de_Oscos Jacobo_de_Villaurrutia Juan_López_(Jan) Kappa_Fornacis Jose_Luis_Giménez-Frontín Juan_José_Saravia Jimmy_Bermúdez Juan_Vázquez_de_Mella_y_Fanjul Inundaciones_de_Tennessee_de_2010 Isopentilamina Joaquín_Gorina_(La_Plata) Josep_Maria_Bricall_i_Masip Justo_Laguna Lerida La_heredera Juan_Jose_Landaeta Jean_Fourastié Joseph_Groussard Jamundí_(Valle_del_Cauca) La_Chaussee-d'Ivry Jiro_Wang Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Halle-Wittenberg Kitab-i-Aqdas Joaquina_Téllez-Girón_marquesa_de_Santa_Cruz La_Doble_Cruzada Instituto_Nacional_de_Salud_de_los_Estados_Unidos Ki_(kana) Jánskaya Jose_María_Escriva_Albás Leonardo_Villagra Justice_society Jose_Arbol_y_Bonilla Lista_de_torres_gemelas_en_el_mundo Linea_C-2_(Cercanias_Bilbao) Lekoumou Jose_E._Triay José_María_Álvarez_Blazquez Isla_de_Isabel_II Lakeshire_(Misuri) Juan_Carlos_Serrán Jardin_Botanico_de_la_Universidad_Agrícola_de_Bangladesh Instrumento Lanius_cristatus La_Leyenda_de_Huitzilopochtli Levantamiento_armado_en_Honduras_de_1924 Julio_César_Baldivieso J.D.Hook. Islotes_María Lemé John_B._Carroll Laboratorios_de_Biotecnología_Richards Islam_en_Tíbet Juan_Bautista_Acevedo_Muñoz

html map