Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Suslik_moteado Sméagol Salto_con_Pértiga_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_1896 Terço Serie_Nacional_de_Beisbol_1964-1965 Serial Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Italia Templete_de_San_Pietro_in_Montorio_(1502) TiMOS Schistura_tirapensis Teotônio_Vilela_Filho Teleton_en_México Sierra_de_las_Quilamas_(espacio_natural) Saint-Bonnet-le-Chateau Suburbia_(pelicula) Telecomm-Telégrafos SoundKonverter Tenpyō_hōji Separación_de_la_Iglesia_del_Estado Sporting_Club_de_Fútbol_Plaza_de_Argel Thomas_FitzAlan_XII_conde_de_Arundel Tithymalus_micranthus Seixas_(Vila_Nova_de_Foz_Coa) Semmelweis_Ignác_Fülop The_Road_Less_Travelled Tapas_(sánscrito) Trasus_ustulatus Stewartara Tiempo_de_vida_(informática) Seysses_Saves San_Lino_de_Volterra Sonic_Advance The_Bees_Made_Honey_in_the_Lion's_Skull Saw_Something/Deeper_and_Deeper Selección_nacional_de_futbol_de_Argentina San_Sebastián_(mártir) Squalius_valentinus Stevica_Ristić Tiempo_historico_(economía) Simunci Terra_Networks Símbolos_mágicos_de_Islandia San_Valentín_(cerro,_Chile) Santa_Rita_Santa_Bárbara TV_Familia Teglio_Veneto Tiqqum Santiago_Calzadilla Sofía_Alekseyevna_Románova Sauce_canario Taruguez_y_Cia Servigny_lès_Sainte-Barbe Samuel_Kunz Tour_de_India_I Syzygieae

html map