Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castro_de_Zoñan Bleed_Like_Me_(cancion) CIMI Cashmir_(región) Cestrum_anagyridium Casa_Angel_Giner Cape_Canaveral_(Florida) Bahía_Merrymeeting Boeing_737_AEW&C Bjarke_Ingels Calidoscopio Castanea_fagus Chacama Bombardier_Challenger_604 BAC_1_11 Camera_Kids Camino_de_la_Vida Champagnolles Campeon_de_Tres_Coronas Castillo_de_Valderrabano Balansiya Barre_(Wisconsin) Campeonato_de_la_serie_A_de_Italia_2004 Carnaval_brasileño Campanula_longibracteata Calle_31 Bajarse_al_moro Barrio_El_Carmen_(este) Canal_de_Berdún_(geografía) Casa_de_Nobleza Benitachell_(Alicante) C_DC Basílica_Menor_de_Nuestra_Senora_de_la_Caridad_(Sanlúcar_de_Barrameda) Carlos_I_de_Nápoles Boddega Barrio_de_Maravillas Caligrafía_infantil Balta_Sanchez Batalla_de_las_Filipinas_(1944-1945) Centro_de_Estudios_Superiores_Online_de_Madrid_Manuel_Ayau Bota Carles_Busquets Carlos_París_Amador Bolzano_(desambiguacion) Barroco_Petrino Carrera_de_destruccion Challenger_de_Bucaramanga_2010 Carex_ajanensis Carmina_Virgili_i_Rodon Cambeses_(Barcelos) Calvario_de_Zucaina Castillo_de_La_Mota Capuchinas_Misioneras_del_Trabajo Benjamin_Solari_Parravicini Campeonato_Mundial_de_Pentatlón_Moderno_de_2012

html map