Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baru_(distrito) Between_Order_and_Model Batalla_de_Yungay Calle_42_Quinta_Avenida_Bryant_Park_(estacion) Carlos_Cruz_Mendoza Bulgaria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Berberechos Cerro_Blanco_(Texas) Burretiokentia Bonifacio_de_Blas Bilbaina Campeonato_Panamericano_Absoluto_de_Taekwondo Campanula_cespitosa_subsp_pubescens Bergischer_HC Badonvilliers-Gérauvilliers Campeonato_de_Divas Beltran_Osorio_Diaz_de_Rivera Batalla_de_cuauhtémoc Capricho_(telenovela) Becan Centroglossa_greeniana_var._aurea Champetieres Campeonato_Mundial_de_Esquí_Acrobatico_de_1993 Bombardeo_de_Londres Batalla_de_vélez_málaga Centro_de_día Cabeça_(Seia) Beisug Centro_de_Estudiantes_de_Ingeniería_(UBA) Campa_de_Torres Boga_del_Duero Banco_Central_(desambiguacion) Cazador_noruego Cabbage_Palmetto Campo_Venezuela_(Tía_Juana) Campo_Elias_Santacruz Años_1630 Celica_(canton) Campeiostachys Búmerang_(revista) Biblioteca_del_Archivo_Municipal_de_Sevilla Central_telefónica Base_de_la_Fuerza_Aérea_Hickam Celera Batalla_del_rancho_dominguez Batallón_Seis_de_Febrero Cahitas Brandon_Vera Bohra Better_Call_Saul Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_en_Eslalon_de_1995 Bill_Fagerbakke Berth. Bernat_I_de_Vilamarí Canon_de_Muratori

html map