Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Extinción_en_estado_natural Ezequiel_Castillo Francisco_Verdugo_(militar) Farina_(Illinois) Elecciones_estatales_del_Estado_de_Mexico_de_1987 Entrenadores_de_Estudiantes_de_La_Plata El_Rebalso Estilografica Falling_Up Evección Favonigobius Edmundo_Eluchans FCW_15_Championship Elfers El_chip_prodigioso Fermiones_pesados Enomoto_Takeaki Escudo_de_Sao_Paulo Flores_de_alquiler Fosa_de_Peru_Chile_o_Fosa_de_Atacama Four:_A_Divergent_Story_Collection Eraclio_Catalin_Rodríguez Embriología_del_ojo Escuela_de_Artes_y_Oficios_de_Algeciras FC_do_Porto_B Faro_San_Antonio Epigonus_telescopus Elías_II El_Salse Feria_de_Minerales_de_Munich Estacion_Marcos_Paz_(Belgrano) Federacion_Holandesa_de_Futbol Estacion_de_Menendez_Pelayo_(Metro_de_Sevilla) Espinosa_de_Bricia_(Cantabria) Estación_Pozo_del_Indio Evangeliario_de_Ostromir Faro_de_Baily Estrella_variable_W_Ursae_Majoris Ellas_por_ellas Estacion_de_Esquí_de_Sierra_Nevada Elías_Molina_Prados_García_Navas Francisco_Alcobendas Estacion_de_Martin_Carpena Fluoroforo Elastómero_termoplástico Estratosfera FPLP-OE Especial Francisco_Fernández_Ordónez Etimologia_popular Erum Focke_Wulf_Ta-153 Formaciones_de_Judas_Priest Etnografia_critica Ephippium_ciliatum

html map