Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Departamento_de_Azuay Cuminaldehído Dixon_(Nebraska) Cálculo_de_Jones Dentículo Alieze Edgardo_Donato Cotylelobium_harmandii Dinastía_caldea Cornelia_Cinnila DUE Cultura_Chancay Diócesis_de_Colima Dell_Comics Dunes_City Alicia_de_Sajonia-Coburgo-Gotha Distrito_de_Mahesana Alteromonas David_Waisman_Rjawinsthi Dig_It Cyanocorax_affinis Cortes_de_Monzon_(1512) Cueva_de_El_Covarón Corydoras_pygmaeus Algoritmo_iterativo Desiderio_Babiano_Lozano_Olivares Cuatro_por_cuatro Amphilophus_robertsoni Distrito_de_Slupca Cuclillo_buchiblanco Alejandro_Echevarría_Busquet Cuiry_les-Iviers Distrito_de_Gau Diálogo_de_los_oradores Dizainier Cuarto_de_Mary Dracula_(película_de_1931) Diva_(álbum_de_Ivy_Queen) Deux-Sèvres Departamento_General_Donovan Algarroba_monollera Alu_(rúnico) Eda_Nolan Dos_de_Mayo_de_1808 Die_alive Dryocopus_pileatus Dímelo_(canción_de_Enrique_Iglesias) D._J._Ashba Alejandro_Rubio_Brito DShield Amorphoscelis_pellucida Cygnus_sumnerensis Diploma_de_espanol_como_lengua_extranjera De_Toni Diego_Abad_de_Santillan

html map