Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conjunto_histórico_de_la_villa_de_Castropol Abū_Ḥanifa_Dinawari Wittenberg_(condado_de_Shawano,_Wisconsin) Condado_de_Surry Aeropuerto_Internacional_de_Puerto_Elizabeth Zona_Sur_(Circuito_de_Baloncesto_de_la_Costa_del_Pacífico) Clasificacion_de_Concacaf_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1994 Agencia_de_Publicidad Chrysanthemum_dugourii_subsp._erythrocarpon Wendell_Alexis Conquistador Abbie_Cobb Visayas_Centrales Constantine_Samuel_Rafinesque Abierto_de_Australia_1974 WWF_St_Valentine's_Day_Massacre Vladímir_Fedorov Chinipas_(municipio) Abanto_(ave) Colegiata_de_la_Santa_Cruz_(desambiguacion) Chervona_Zirka_(Raión_de_Biliaivka) Vimmerby Victor_Balaguer_(cantante) Vía_Alterna_(banda) X86_architecture Albert_Engström Warwick_Rhode_Island Adolfo_Heisinger Adeline_Software_International Wikipedia_en_húngaro Vii_distrito_electoral_federal_de_baja_california Acentuacion_aguda Chiesa_del_Gesú Zincourt A_Sharp_(Axiom) WP:WC_11/R Cilindro_de_Avellaneda Volcán_El_Muerto Citroën_C2 Absolute_Power_(Stargate_SG-1) A_Bayou_Legend Cienaga_del_Coro Coendou_prehensilis Aeropuerto_de_Brno-Turany Chrysanthia William_John_Evans Cimorelli Colonia_de_artistas_de_Worpswede Condado_de_Huron_(Míchigan) Vino_de_la_Tierra_de_Castilla Chrysolina_zhongdiana Akita_(perro) Windows_3.2 Clever_Chala Claudia,_herida

html map