Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campo_de_Gymkhana Campeonato_de_portugal_de_ciclismo_contrarreloj Campeonato_Europeo_de_Voleibol_Femenino Bolívar Basilica_de_Guadalupe_(Mexico) Bloque_oriental Candosa Casanova_(canción) Camino_de_los_buenos_hombres Centriscidae Centro_SCOP_(estación_de_Metrobus) Bahia_del_espiritu_santo Banderas_nacionales Blastema Base_de_la_Fuerza_Aérea_de_Nellis Canto_de_Esperanza Bastardia Boya_(Zamora) Bodegon_con_cardo_francolín,_uvas_y_lirios Beisbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 Batalla_de_cinoscefalos Bernard_Ferdinand_Lyot Benito_Trelles_y_Villamil Callichlamys_riparia Celulas_fotoeléctricas Cadenas_proton_proton Biocrón_(hipótesis) Castellano_de_madrid Buenos_dias_América_(programa_de_television) Brett_Gurewitz Azzurra_Air Barrio_del_Besos Band_of_Gypsys_(álbum) Campeonato_Mundial_de_Biatlón_de_1992 C-23_Sherpa Belleville_et_Châtillon-sur-Bar Chaetaria_gigantea Baterias_de_Costa_del_Golfo_Artabro Bahía_del_stiff Calliandra_izalcoensis Baroville Chamaesyce_hirta_var_procumbens Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_Sub_23_del_2013 Befaria Bişbarmaq Carmen,_honrada Celadón Bupleurum_agrestinum Battista_Agnese Berry Cantón_de_Olette Boletzkyida C_E_Jarvis Ceratodus Cerro_El_Cajón

html map