Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pervomaiski_(Pávlovskaya,_Krasnodar) Paquito_Moreno Partido_Popular_Alemán Noviembre_de_1969 Oldenburgia_grandis Occey Pierre_L._Boiteau Oleg_Griškin Oblast_autónomo_Hebreo Piptanthocereus_cabralensis Pegaso_J4 Partido_de_la_Igualdad Parque_de_atracciones_de_Montjuic Paisaje_cultural_y_botánico_de_Richtersveld Olympus_E_1 Museo_Iconografico_e_Historico_de_las_Cortes_y_Sitio_de_Cádiz Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1998 O-Bahn_Busway Older_/_I_Can't_Make_You_Love_Me Musica_para_película Pajaro_nino Pinturas_murales_de_la_conquista_de_Mallorca Nevado_Olivares Natura_2000 Padres_Escolapios Neogobius_bogdanowi Pedro_de_Alcantara_Tellez_Giron_y_Beaufort_(1810_1844),_Decimocuarto_Duque_del_Infantado. Paco_del_Toro Potamogeton_oppositifolius Parque_nacional_de_Pacaas_Nuevos Playero_blanco Personajes_de_Lost Nicholson_(Pensilvania) Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Alemania Musica_atonal Paint_NET Pieter_Claesz Pino_nebral Piedra_rúnica_de_Fyrunga Neobisium_maxvachoni Pedro_de_San_José_Betancurt Papilio_biblis Personajes_de_Emmerdale_Farm Oides_conradti Música_de_Kirguistán Navstar Oides_innocus Music_(álbum) Orestia_carniolica Pasiflora_perfumada Mythimna_albomarginata Platyxantha_nsignis Palacio_de_Valsain Nimaviridae Museo_de_Macedonia

html map