Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federico_Valle Evangelización_de_Irlanda Exeter_(Illinois) Francesco_Salviati Edouard_Antonin_Fulcran_Aubouy El_Pena F.C._Latina Fotolectura Formato_del_codigo_de_identificacion_fiscal Elisa_Perez_Vera Fidenae Empresa_financiera Fosfoinositido Extrechinato_y_Tu Felgueiras_(Resende) Español_venezolano_guaro-marabino Ethan_Suplee Experimentación_animal El_beso_de_la_mujer_arana_(película) El_Profesor_Layton_y_el_Legado_de_los_Ashalanti Enyo.js Evelio_Jose_Rosero Enciclopedistas_del_siglo_XVIII Fernando_Gonzalez_(musico) Elecciones_generales_españolas_1996 Filosofia_judía Elecciones_Autonomicas_del_País_Vasco_(1990) Estadio_Central_de_Volgogrado Fabrica_de_Cervezas_El_Aguila Francois_Richardot Federación_de_Servicios Estacion_de_Sevilla_Santa_Justa Eustaquio_Méndez_Arenas Eslovaquia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1998 Espanol_argentino Evangelina_Naranjo Estación_Villa_Alegre El_centro_civico_Plötzensee Estructura_comparativa Espacio_Natural_"Sierra_de_La_Culebra" Enville_(Tennessee) Espacio_natural Expulsion_de_alemanes_tras_la_Segunda_Guerra_Mundial Emma_(Misuri) El_Verones Espíritu_ANZAC Extincion F._C._de_Arouca El_chiste_y_su_relacion_con_lo_inconsciente Federico_Gravina_y_Napoli Federación_Europea_de_Vela Escuela_de_Musica_Jose_Angel_Lamas Escuela_literaria_salmantina_del_siglo_xvi Educación_secundaria_básica Eloy_Cortínez_Fuentes

html map