Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enichem Embrun_Francia Euphorbia_plumerioides_var._homochroa Espinero_tacuarero El_perro_y_el_trozo_de_carne Ervoes El_acomodado_don_Domingo_de_don_Blas Fisurometro Expansion_isobarica Estación_de_Benaojan-Montejaque Exhibicion_simultánea_de_ajedrez Escipion_Emiliano Farenheit Ejercito_de_Liberación_Bavaro Eugenio_Rojas_Apaza Forbidden_Love_(Confessions_on_a_Dance_Floor) El_Playazo_de_Rodalquilar Ermengol_Alemany_Font Ermita_de_San_Antonio_Abad_(Vegueta) Faro_Isla_Leones FC_Dinamo_Brest Felipe_Benicio_Navarro Emotivas_imágenes Ferentinum Falangeriformes FC_Augsburg Estación_de_Opera Francisco_Cabestany_Piñol Eriopsis Eurínome,_hija_de_Niso Embalse_de_Bellús Euphorbia_villosa Filmografía_de_Ringo_Starr Fibroscopio El_Comercio_(desambiguacion) Francmasónica Ellen_Auerbach Elastómeros_termoplásticos_de_ofelinas Final_fantasy_tactics_advance_2 Final_Destination_Death_Trip_3D Executive_Airlines Estación_de_San_Roque-La_Línea Emmet_Fox Escudo_de_Kalmukia Esteban_Almeida Fiebre_del_oro_del_canon_del_río_Fraser Enzo_Gutierrez Evan_Longoria Eleoscytalopus_psychopompus Exoplaneta_extragaláctico Eschau Flacourtia_indica Especies_introducidas Euphorbia_pilosula Extrano_en_tierra_extrana_(Lost)

html map