Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escritura_meroitica Francisco_de_Asís_Serrat_i_Bonastre Enrique_S._Abuli Escuela_de_Organizacion_Industrial Fiolhoso Esgrima_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 Enrique_Creel_Cuilty Endocrinologia_y_nutrición Falling_in_love Elección_para_Diputado_de_2003_(Buenos_Aires) Exposición_Internacional_de_Lille_(1951) Elecciones_generales_de_Guatemala_de_1999 El_manto_sagrado Faustine_et_le_bel_ete Encripción Estrella_de_la_Nebulosa_Peonia Enrique_de_Orleans,_conde_de_Paris_(1933) Embalse_del_kama Fisostigma_venenosum FHM_Espana Fenicio Formosa_do_Oeste Fifty_Big_Ones:_Greatest_Hits Eleanor_Helin Francisco_S._Álvarez El_granjero_y_la_víbora Fontguenand Felipe_Zuleta_Lleras Elecciones_Autonómicas_del_País_Vasco_de_1998 Expreso_Puerta_del_Sol El_Perseguido Estadio_Wankdorf Exclaves Erythraea_centarium Francesc_Pardo Estación_de_Sáinz_de_Baranda Felix_Mariano_Paz Emilia_Jiménez Felix_Cantalicio_Aracuyú Estación_de_Landaverde Esgrima_criolla Estacion_Barón FCOJ Estadio_Vélez_Sársfield Elfstedentocht Fqih_Basri El_gran_Galeoto Estación_La_Rica_(Sarmiento) Elecciones_de_Alta_Austria Franck_(fotografo) Elecciones_municipales_espanolas_de_2003 Francisca_Romana Football_League_Championship_2010/11 Efrem_zimbalist_Jr El_doctor_Pascal

html map