Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Milwaukee_Road_class_EP-1,_EF-1,_EF-2,_EF-3,_and_EF-5 Associació_Barcelona_Aeronàutica_i_de_l'Espai Hildebrand Morava_(Republica_Checa) Historia_de_Genji Anju-si Monseñor_Fray_José_Maria_Bottaro Andryala_integrifolia_var._arenaria Grupo_de_Apoyo_Operacional Grupos_etnicos_de_Mexico Avenida_cordoba Mimosa_pedunculata Attila_(ópera) Guetaria_(Guipuzcoa) Arte_minimalista Asamblea_Nacional_de_Venezuela_período_2006_2011 Artemisa_(desambiguación) Antonio_de_Capmany Anisonychus_atropterus Anthem_(Arizona) Groundhog_day Mitologia_japonesa August_von_Platen Hemigrammus_haraldi Mini_Marcelino Armonk Half_Life_2_Episode_One Idioma_ligur_(antiguo) Anuragia Arrien_en_Bethmale Idioma_baenã Hígado_graso Hwanghae_del_norte Armas_quimicas_en_la_Guerra_del_Rif Hospital_Durand Archipiélago_Príncipe_Eduardo H.R._4437 HgS Gruta_Azul HTML_Help Hijos_de_ivaldi Ayna_(Albacete) Montana_rusa_4ª_dimension Motor_Lancia_V6 Miss_Chile Apterocis_ornatipennis Arroyo_Miguelete Antimoniuro HMCS_Niobe_(1910) Hagea_lebrel Mujeres_que_bailan Ha_Jin Mortadelo_y_Filemón_El_Senor_de_los_Ladrillos Atton Historia_estadounidense

html map