Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Friedrich_Wieck Trigo_soy_de_Dios_(Ignacio_de_Antioquia) Georgy_Shpak Residuos Ricardo_Gustavo_Pianta Fátima_Madrid_Calancha Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Ugo,_conte_di_Parigi Fueled_by_ramen Río_Pisuerga Tribunal_del_consulado Tubthumper Municipio_de_Chambersburg Reserva_de_la_Biosfera_de_los_Petenes Gantrithor Revolucion_darwiniana Revolución_orbital Gilberto_R_Limon Universidad_de_Santo_Tomás_(Filipinas) Técnica_de_elevación_del_seno_maxilar Russelia_alata Ilusión_de_Müller-Lyer Ross_School_of_Business Turlough_Luineach_O'Neill Garucu Gaviota_del_Pacífico Geracao_a_Rasca Rubén_Gomez_(futbolista) Ricardo_Blanco_Ciceron Municipio_de_Perry_(condado_de_Lac_qui_Parle,_Minnesota) SNA Gambrinus_liga_1995/96 Reynaldo_Jaime Geografía_de_Líbano Gentrificacion Rodland Revista_DCO_Danza,_Cuerpo,_Obsesión Geografia_suiza Fútbol_para_todos_(Canal_7) Gaizka_Mendieta Gaspar_de_coligny Ignacio_Camacho_Barnola Inmigración_alemana_en_Brasil United_Liberation_Front_of_Assam Informix US$_10 Freddy_Quinn Municipio_de_Liberty_(condado_de_Marshall,_Iowa) Rusa_unicolor Municipio_Fernando_de_Penalver_(Anzoategui_Venezuela) Rio_Canas_Arriba_(Juana_Diaz,_Puerto_Rico) Municipio_de_Ripley_(condado_de_Holmes,_Ohio) Gaetano_Pellegrini Reloj_Solar_de_Augusto Rio_Parana_Bravo

html map