Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Silio_(Cantabria) Sepia_naranja San_Martín_de_Fromista Santelmo Toma_de_Durango_(1864) Shot_of_Love Solaætta Teradata Salvador_Ordonez Test Tokyo_Verdy_1969 Status_social Santos_González_Capilla Stefan_Uroš_V_de_Serbia Sclerocarya Saint-Michel-en-l'Herm Tetradecaedros San_Cirilo_de_Jerusalen Seleccion_de_futbol_de_la_República_Centroafricana Thnks_Fr_Th_Mmrs Saucarí_(provincia) The_Capitol_Albums,_Volume_1 Texas_Instruments_TI_99/4A TRS-80_Model_III Sarpedón_(desambiguación) Stay_with_Me_(cancion_de_Alexander_Klaws) Santa_Catalina_de_Ricci Segunda_Cumbre_del_grupo_BRIC The_Death_and_Life_of_Charlie_St_Cloud Serinus_citrinella The_Essential_Johnny_Cash_1955-1983 Savigny_en-Sancerre Sándwich_de_panceta_huevo_y_queso Torneo_de_Roland_Garros_2010_(dobles_mixto) Sidi_Al-Mandari Stellite Serandita Thomas_Adès Serie_A_(Italia)_2013-14 Simplemente_irresistible Sólido_no_cristalino Sebastian_Brant Torre_de_la_rijana The_Pig_Fucking-Vase_De_Noces Terror_(desambiguación) Santos_católicos Thoisy_le-Désert Submarino_Guppy_III Selecta_Radio San_Miguel_derrota_a_Satanás Sistema_politico Sonata_para_piano_n.º_5_en_Sol_mayor_K._283_(Mozart) Torneo_Primera_B_Nacional_1998/99 Sebekkara Santa_Agueda_(Arenas_de_Iguna)

html map