Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Razón_(desambiguación) Mark_Medlock Marlon_Peña Quiloño Luis_de_Benavides_Carrillo,_Marqués_de_Caracena Mediático Mar-Vell Rafael_Chaves_Torres Luis_Frade_Pazos Pratt_&_Whitney_PW1000G Reducción_(desambiguación) Gobierno_militar_del_Campo_de_Gibraltar Rafael_E._Melgar Luquet Malmagro Rarezas_(desambiguación) Pternistis_camerunensis Luciano_Jáuregui Píramo_(río) Gopherus Marinar_(navegación) Martin_(Carolina_del_Sur) Melvins Raul_d'Avila_Pompeia Pyotr_Bagration Mariano_H._Alfonzo Matsudo,_Chiba Mar_Chiquita_(Córdoba) Governor's_House_(Nueva_York) Puente_Chacao Puente_de_Apolodoro_sobre_el_Danubio Red_Rock_West Magazzino_toscano Magny_lès_Aubigny L’eroe_cinese_(Rauzzini) Provincia_de_Ultima_Esperanza Louis_Vuitton_(diseñador) Mezeres Gran_Bachimala Manuel_Gonzalez-Anón_Carou Malthinus_lacteifrons Marco_Banderas Manuel_Jesus_Baquedano_González Mega_Campeon_de_Peso_Completo_AAA Mespilus_monogyna_raza_azarella Rammstein_(canción) Puerto_del_Son_(La_Coruña) Principado_de_Battenberg Marlon_Mejía Gran_Premio_de_Aragón_de_Motociclismo Promecotheca_palmivora Pyrrhalta_takizawai Material_de_Mooney-Rivlin Manuel_González_Zeledon_(Magón) Luis_A._Valdivia

html map