Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Buenamadre_(Salamanca) Castillo_de_roquetaillade Cecropia_cyrtostachya Bachos Boston_College_Eagles Cercanías_Murcia/Alicante Central_Brasileira_de_Noticias Banado_de_Navarro Biblioteca_publica_de_la_ciudad_de_Cebu Carlos_Alberto_Zambrano Bandera_Ayuntamiento_de_Navia Bulbophyllum_cumingii Canedo Bolitas_de_aligon Canna_seleriana Barrio_huaico_hondo_(santiago_del_estero) Campeonato_Sudamericano_de_Futbol_Sub-20 Calotes Calliostoma_pellucidum_haurakiensis Carlos_Cerda Batallon_de_Instrucción_de_Reclutas_Nº._1 CP_Serie_2200 Año_1308 Campo_de_concentración_Ravensbruck Calatrava_(Negros_Occidental) Campeón_Interino_de_Peso_Medio_de_UFC Bayanhongor_(aymag) Calumma Cachrys_cretica Cañada_Buendía Carlos_Posac_Mon Años_510_a._C. Carlo_Capone Candida_(película_de_2006) Bailleul_neuville Bastaruolo Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1974 Chaintech Bellevue_(Texas) Centro_(region,_Francia) Cardamomo_verde Biocron_(Paleontologia) Bourg_(Gironda) Brann_Dailor Canovanillas_(Carolina) Bandera_de_la_XI_Region_Aisen_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo Caecatemnus_setosipygus Black_Hawk_Down Cantabria_TV_-_Tele_Cabarga_TV Base_aerea_de_Davis-Monthan Bandera_de_la_Alemania_nazi Catedral_de_Santa_Reparata_(Florencia) Canal_Sí_TV Banecidas Cabanès

html map