Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_ortodoxa_de_Jerusalén Gasolinera Imperdible_(álbum) Representación_volumetrica Municipio_de_Waterford_(Dakota_del_Norte) Game_Boy_Pocket Gene Municipio_de_Ozark_(condado_de_Texas,_Misuri) Fulano Giovanna_Valcarcel Ruta_de_la_Lana V390_Velorum Galeodes_ctenogaster Rene_Pijnen Reino_de_Nueva_Galicia Industria_Argentina_de_Vehículos_de_Avanzada Rey_supremo_de_los_Noldor Up_All_Night_–_The_Live_Tour_DVD Indias_Occidentales_Holandesas Utricularia_sect._Stomoisia Rio_Pásig Gaspar_de_Haro_y_Fernández_de_Córdoba Municipio_de_Liberty_(condado_de_Crawford,_Ohio) Rob_Edwards Un_ano_mas_(cancion_de_Hernan_Gallardo_Pavez) Tripterococcus Roberto_Peñalosa Fresas_con_crema_(postre) Fusilamientos_de_Jose_León_Suárez Utande_(Guadalajara) Félix_Huamán_Izquierdo Roissy_en-Brie Ruştü_Recber Tres_dias_de_libertad Trexlertown_(Pensilvania) Municipio_de_Ewing_(Nueva_Jersey) Incendio_en_la_tienda_El_Encanto Municipio_Libertador_(Mérida,_Venezuela) Go-Ichijō Roosvelt_Oyola Frecuencia_de_oscilación Geranium_furcatum Gerlachovský_stit Ruta_A_27 Gilbert_C._Gerard Gervasse_du_Petit_Thouars Iglesia_de_San_Esteban_(Banuelos_del_Rudrón) Iglesia_de_Santo_Domingo_de_Guzman_(Santa_Cruz_de_Tenerife) SUSE_Linux_Enterprise_Desktop Fright_Night_(película_de_2011) Ricardo_Valenzuela Rio_Erjuu_gol SA_200 Ruta_Estatal_de_Arizona_88 Tupay

html map