Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Captain_&_the_Kid Shirakawa_(distrito_de_Ono,_Gifu) Trail_running Snofru Tony_Larussa Tanana Speak_(álbum) Stefan_Bozhkov Sistemas_dinámicos_y_teoria_del_caos Supercopa_de_Italia_2002 Toquepala Santa_Rosa_Cabimas Schizodon_platae Scooby_Doo_¡Piratas_a_la_vista! San_Agustin_(barrio) Sonata_a_Kreutzer Seleccion_de_básquetbol_de_China The_Fog_(novela) South_Point_(Texas) Schistura_procera Saint_Bonnet_de_Salers Torneo_Clausura_2009_(Colombia) Six_Flags_México Sindrome_de_distres_respiratorio Tears_On_My_Pillow Slippery_When_Wet Tepalcates_(estacion) Sacramental_y_Penitencial_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesus_Sacramentado_y_Maria_Santísima_de_la_Piedad_amparo_de_los_leoneses_(Leon) Tercera_Division_de_Espana_1983/84_(Grupo_XII) Sebastián_Mártir Sparebanken_Vest-Ridley Subnormal Super_Bowl_XXXVII Sonata_para_violín_n.º_8_(Beethoven) Saint_Genes-du-Retz St._Jimmy Santuario_de_Nuestra_Señora_del_Carmen_(Bogotá) Still_of_the_Night_(canción) Salud_reproductiva Sven_Lidman_(lexicógrafo) Santo_Andre_(Santiago_do_Cacém) Saint-Gonlay Test_de_atención_d2 Silver_Springs Seda_(personaje_ficticio) Tirso_Rafael_de_Córdoba Timothée_Kolodziejczak Sparta_(Illinois) Teatro_Principal_(Burgos) Simetria_cilíndrica Tell_Ramad Tension_(grupo) Seseli_libanotis Sao_Juliao_dos_Passos Santa_Rosa_(provincia_de_La_Pampa)

html map