Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bailando_por_un_sueno_2007 Carlos_de_Habsburgo_Lorena_y_Borbon Bakerantha Bone_Gap Carmen_de_Davao Briza_gracilis CECyT_No._4 Biloxi_Public_Schools Berta_tapia Carlota_Cristina_de_Braunschweig_Wolfenbüttel Caballería_(medida_de_superficie) Castagnaccio Bocarte Camden_Market Brad_Walst Carmel_Hamlet_(Nueva_York) Castillo_de_Rhuddlan Biblioteca_Presidencial_de_John_F._Kennedy Capreolus Campeonato_de_estados_unidos_de_ciclismo_en_ruta Catedral_de_Santa_Maria_(desambiguacion) Blaugranes Cabezón_del_Pisuerga C._D._N. Cayo_Claudio_Marcelo Bad_Zurzach Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_Ritmica_de_1985 Bakerella Caja_chica Canón_sin_retroceso Beat_Street Campana_de_Pacificación_del_Peru Burrton_(Kansas) Bernardo_Ibáñez Chantemerle_les_Bles Besiktas_JK Canón_de_los_Almadenes CB_Cornellá Calliandra_xalapensis Chalcinus_knerii Biblioteca_nacional_del_Peru Barrio_Floresta Casa_de_la_corregidora Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1966 Caracteriologia Bellview_Airlines Brighton_(Nueva_York) Calle_96_(linea_de_la_8_Avenida) CPS-3 Batalla_de_Baejar Belmont_(Pensilvania) Bouazizi Bélesta_(pirineos_orientales) Carlos_Posac_Mon Celso_Montero_Rodriguez

html map