Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfredo_Álvarez_Plágaro Ames_(cetro) Division_de_Yangon Amelia_Andersdotter Distrito_de_Antioquia Distrito_de_negocios_central Crónica_A_Sebastián Daniel_Wass Costa_Daurada American_Chopper Distrito_de_Morena Dinámica_de_grupos DHCR7 Corrosión_crevice Distrito_de_burgdorf Amaranthus_monstrosus Doble_Súper_8 Corotú_Civil Droupt_Saint-Basle Alexsandro_Oliveira_Duarte Cyphonetria Algeciras_(barco) Davenescourt Alejandro_Oliván Croix Amango:_el_sueño_se_hizo_realidad Disguises_(canción_de_The_Who) Cuarteto_con_flauta_n.º_2_(Mozart) Division_administrativa_de_la_República_Democratica_del_Congo Deportes_Quindío_S.A. Cortes_de_cerdo Donoso_Cortés Distaghil_Sar Allgemeiner_Studierendenausschuss Alejandro_Ruiz_de_Tejada Dash_Mihok Dossier_(programa_de_television_de_Venezuela) Cuadrilla_de_Laguardia_Rioja_Alavesa Alex_González_Arancibia American_Heroine_"Astro_Girl"_SEASON_1 Danli_El_Paraíso Distrito_de_paras Donkey_Kong:_Jet_Race Echium_creticum_L_subsp_creticum Algun_dia Dia_nacional_de_Castilla Alpes_Carnicos Dracontium Dublin_Sur Edicion_diplomatica Dunnart_de_cola_esbelta Criticas_al_anarquismo Alfred_Ernest_Schuyler Cámara_termográfica Cromatoforos

html map