Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gonzalez_Ucelay María_de_Sajonia_Coburgo_Gotha Going_for_the_One Microrregiao_do_Sertão_de_Crateus Luis_Blasco Michael_D._Griffin Gourde_(moneda_de_Haiti) Pret_à_Porter_(película) MiG19 Margarita_de_Francia,_Reina_de_Inglaterra María_Luisa_de_Saboya-Carignan_príncesa_de_Lamballe Matara_(encomienda) Puerto_Riofrío Radioterapia_estereotactica Malthinus_magisi Praco_DIDACOL_S.A. Lucio_Julio_Cesar_(cónsul_90_a._C.) Grand_Canyon_Village_(Arizona) Marisa_Galvany Messier_34 Gold_Coast_Football_Club Lobatera Regimiento_de_Infanteria_Mecanizada_Castilla_n._16 Marni_Nixon Ramón_Pla_Armengol Luis_Aseff Luis_Aranberri_Mendizabal Provincia_de_Amasya Psidium_obversum Premios_BAFTA_a_la_mejor_película_de_habla_no_inglesa Luis_de_la_Pena_y_Brana Puente_de_Brooklyn_City_Hall_(línea_de_la_Avenida_Lexington) Luis_González_Olivares Luny_Tunes_-_Calle_434 Proximus_Diamond_Games Preah_Wijia Louis_Francois_Ramond_de_Carbonnière Pucara_de_San_Lorenzo Marge_Simpson_in_"Screaming_Yellow_Honkers" Lo-Reninge Línea_Gunchū Quebracho_colorado Merlúcido Maremoto_de_Bahia_Lituya_de_1958 Los_Sims_2_Edicion_navidena Luz_de_sotano Livistoninae Malleville_sur_le_Bec Mademoiselle_de_Valois Matías_Abucú Lámpara_de_bronceado Maghreb_Fez Meteorito_marciano Mentha_spicata_subsp._spicata Grails

html map