Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Esmont_(Virginia) Elecciones_al_Parlamento_de_Cataluna Estación_de_Quartino Erin_Gruwell Electrón-voltio Estilo_(Botanica) Edmund_Lawrence_(baloncestista) Edmund_Lawrence Fiordo_de_clyde El_Universal_(Mexico) Fobaproa Expedición_de_los_Mil FC_Santboia Extension_(música) Francisco_Chamorro Espárrago_corriente Frank_Morgan FC_Ameri_Tbilisi Fabra_(agencia) Enrique_Saura Estadio_Olímpico_de_Guangdong Emili_Godes_i_Hurtado El_Comienzo_(Episodio_de_Samurai_Jack) Eugéne_Atget Extinta Estadística_de_numeros_pequeños Fasc._Pl. Edmondston Fiat_Punto_S1600 Flujo_calórico Ellie_(El_Ala_Oeste) Encinitas El_Diario_Austral_de_Valdivia Falkneria_camerani Eugenio_Joannon_Croizer En_busca_de_la_plenitud Enrique_Udaondo Euliroetis_suturalis Enamorada_(álbum) Elecciones_a_Cortes_de_Aragon_de_1987 Fabian_Cortez Eleccion_presidencial_de_Chile_(1861) Ferrocarril_Kenia-Uganda Escudo_de_Cintalapa Festival_Internacional_de_Cine_de_Durban Felipe_Navarrete Festival_de_Eurovisión_1975 Ferrovie_dello_Stato Estacion_de_Catarroja Estadio_General_Sylvio_Raulino_de_Oliveira El_enemigo_público_número_1 Edith_Jiménez Federación_Internacional_de_Vela Elecciones_estatales_de_Nuevo_Leon_de_2006 Eukrania_mascula

html map