Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Percusión_(música) Plasmopara_halstedii Parti_Fusion_des_Sociaux_democrates_haitiens Nueva_Visión_para_mi_País Panzer_Dragoon_Mini Parapsicologia Peromyscus_gratus Onslow_(Iowa) Paleoicnologia Pia_Miller Penicilina_benzatina Pony_de_las_shetland Musée_des_blindés_de_Saumur Nils_Rosén Osirak Orchis_patens_f._orientalis Plaza_de_Espana_de_Zaragoza Pangasius_mahakamensis Oxymycterus_rufus Patrimonio_(desambiguación) Nabû_kudurri_uṣur Platense_(edad) Pojarkovia Ocupaciones_de_Letonia Notre-Dame-d'Aliermont Nata_(ciudad) Nunn_(Colorado) Nordisqui Pierre-Francois_Bouchard Pedro_Arozarena_Redin Paul_Young_(Sad_Cafe) Parque_Estadual_do_Jaragua Parque_Nacional_de_Narew Octaedrico Pili_multigemini Nervio_craneal_10º Pittstown_(Nueva_York) Parque_nacional_de_la_Sierra_de_Agalta Pajarita_(desambiguación) Organizacion_de_Aerolineas_Arabes Osceola Notre_Dame_de_l'Isle Opsodoras_boulengeri Oxychalepus_trispinosis Oscilador Phoebe_Zeit-Geist Pigmento_rubi Omar_Bouri Oncidium_longicuspe Observatorio_Lowell Museu_Valencià_del_Paper Oryza_subulata Ninas_Mal Pollock_(Luisiana) Penalva_de_alva

html map