Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Otero_(Nuevo_Mexico) Władysław_Gomułka Zakro Vuelta_a_Andalucia_2009 Club_Náutico_El_Perello Aichryson_gonzalezherndandezii You_don't_own_me Aeropuerto_de_Bamako-Sénou What's_On_My_Mind Villaescusa_(Campoo_de_Enmedio) Alberto_Valenzuela_Llanos World's_Strictest_Parents Clasificacion_de_AFC_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1986 Actual_Legislatura_de_España Cogito,_ergo_sum Aeropuerto_Internacional_Alfonso_Bonilla_Aragon Claudio_Videla Comunas_de_Lot Adi_Granth Zabranjeno_Pušenje Vitry_la-Ville Academia_politecnica_naval Cizallado Chris_Penn Cistus_ladanifer_f._concolor Adictivo Aeropuerto_de_Duesseldorf-Weeze Condado_de_Willacy_(Texas) Ciberataque Confederación_Espanola_de_Cajas_de_Ahorros Aes_cartagena Charlotte_Bronte Werner_Muller Comite_de_Salvacion_Pública Cocina_Tex_Mex Vapor_de_ruedas Acir Viuda_morada Agnelli,_Pelisseri_e_Compagnia,_Raffinatori Christian_Cuevas Winétt_de_Rokha Várzea_de_Trevões Conitos Vantoux-et-Longevelle Chechu_Biriukov Club_Deportivo_Arturo_Fernandez_Vial Afrosternophorus_grayi Academia_de_Mineria_y_Geometria_Subterránea Chthonius_subterraneus Vatimetou_Mint_Khtry Classora_Query_Language Colle_di_Cadibona Actriz_de_voz Aeropuerto_de_Turín_Caselle Afrodita_de_menofanto

html map