Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leander_(Texas) James_Kirkwood_Jr Kiki_entregas_a_domicilio Le_Val_Saint_Éloi Kuznetsov_NK-32 Liga_de_ascenso John_Mepples_Spirito Juegos_Ecuestres_Mundiales_de_2002 Kyō_(músico) Jesus_Romero_Anselmi Invasión_de_España Karl_Sturgkh Largas_noches Julio_César_Romero Leptinopterus_elegans Jose_Mercé Jorge_Chebataroff Karl_Alfred_von_Zittel La_Guerra_Civil_Espanola_(serie) Kachorra Irangate Jorge_Loring_Oyarzábal Javier_Subirats Lenguas_austronésicas Labeo_pietschmanni Leslie_Nielsen Lillie_Bridge L_P._Hartley Isla_Tanner Juan_Francisco_Garrido Linea_de_alta_velocidad_Madrid-Zaragoza-Barcelona-Frontera_francesa Ley_de_la_Atraccion Kindai_shakaku_seido Kaluga_Oblast La_negra Jefferson_Villacís Juan_de_la_Cuesta_(editor) Literatura_Cubana La_Neuville-les-Bray Israel_Putnam Jerusalem_(virus_informatico) La_forma_sigue_a_la_funcion LADA_112 Literatura_fenicio-punica Jefferson_City Jurados_mixtos Jose_Maria_de_Sucre Julio_Arca Ironton_(Míchigan) Literatura_epica Integral_indefinida It's_For_You Jorge_Alberto_González_Barillas Jeff_Jones_(músico) Limbe

html map