Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinfonía_n.º_34_(Mozart) Servicio_Meteorológico_Nacional_de_Mexico Sisymbrium_murale Spoy_(Cote-d'Or) Sarcostemma_riparium Salvador_Salazar_Arrué Seleccion_catalana_de_futbol Terrenho Solutrense_Superior Suneohair Síndrome_de_las_piernas_inquietas Sportivo_Desamparados San_Luis_Missouri Satureja_graeca_subsp._congesta Sergei_Mijailovich_Liapunov Septimo_día_(programa_de_tv_de_Colombia) Teboho_Mokoena The_Bionic_Woman Taubate Sverigetopplistan Saint_Santin_de_Maurs Sajonia-Coburgo-Saalfeld Sí,_pero_. St._Pauls Seleccion_de_futbol_de_las_Islas_Vírgenes_Británicas Sesamum Set_Me_Free_(canción_de_The_Kinks) Seraiki Sinclair_Research_Ltd The_door_in_the_floor Thundercracker The_Old_Man_and_the_Big_'C' Santos_Moro_Briz Serafín_de_Montegranario Shepherdstown_(Virginia_Occidental) Sialó Simply_Red_Live_In_London Svn Santa_Maria_Peñoles Tinum_(municipio) Scratte_(personaje_de_Ice_Age_3) The_Bridge_(álbum_de_Billy_Joel) Sinfonía_n.º_3_(Prokófiev) Sharmell Saiguede Telstar_(satelite) Tablilla Telemetria Star_Wars_Rebel_Assault_II Shōbara_(Hiroshima) Sharonville_(Ohio) Super_Monkey_Ball_(saga) Sistema_electoral_en_Uruguay Saborear Sandwich_de_confitería

html map