Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_de_España_de_Fórmula_Junior_1600 Béla_Balázs Boris_Mouravieff Campeonato_Latinoamericano_de_la_AAA Base_Teniente_Ruperto_Elichiribehety Byblia Año_283_adC Bolívar_(municipio,_Antioquia) Calle_Fulton_(linea_de_la_Calle_Nassau) Carl_bernhard_von_trinius Brinzio Breonia Centro_Comercial_ABC_Serrano Cedrela_fissilis Central_nuclear_de_Chooz Campo_del_Club_Hurlingham Base_de_la_Fuerza_Aérea_McClellan Capistrello Blood_In_My_Eye Bartolomé_Godó_Pie Carlos_Segundo_Bravo Canna_bidentata Busto_(desambiguación) Camilo_Sexto Carl_Warnstorf Casa_del_cabildo Ben_Tennyson Cantón_de_Mezières_en_Brenne Bleigny_le-Carreau Catedral_de_la_Inmaculada_Concepcion_de_Matehuala Cassida_johnsoni Chamaesyce_eichleri Bonetillo Bela_Tarr Campanula_cespitosa_subsp._pubescens CORDIPLAN Capitán_Mauricio_Jose_Troche_(Paraguay) Campeonato_Europeo_de_Taekwondo_de_1998 Cearbhallain_(musico) Bigoli Bombina_microdeladigitora Blies_Ébersing Carcinoma_pulmonar_de_celulas_grandes Billete_a_brasil Benquet Can't_Find_My_Way_Home Cestrum_amarillo Bosque_de_Piedras_de_Imata Bonesia_inornata Biovularia_olivacea Caaguá_del_norte Basílica_de_Santa_Maria Año_1084 BTR-152 Carlos_Ibarra_(locutor)

html map