Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plácido_Alvarez-Buylla_Lozana Opa_(cancion) Neptūnas_Klaipeda Nippon Pachecos Nacional_monte_de_piedad Petroglifos_de_Vigirima Parque_nacional_de_Kemeri Negombo_Youth_Sports_Club Nectocaecilia Obispado_de_frisinga Placanica Poetas_laquistas Pierrefitte_(Creuse) Policía_israelí O'Grady Parada_de_Universitat_(TRAM_Alicante) Ome NAET Phuong_Vy Nephelochloa Packera Naródnaya_Volia Plan_de_Estabilizacion_de_1959 Okarito_Brown_Kiwi Pihen_les_Guînes Néons-sur-Creuse P_S._I_Love_You_(canción) Pilaropo_al_servicio_de_las_damas Os_hamatum Pontia_monuste Persicaria_incana Peteris_Vasks Nebojša_Zorkić Pomancillo_Oeste Néstor_Caballero Ninja_Púrpura Peribolos Plan_de_Ordenacion_de_los_Recursos_Naturales_del_Parque_Natural_Cabo_de_Gata-Nijar Oficina_de_grabado_e_impresión_de_los_Estados_Unidos Placentación Nicolson Nitya_Pibulsonggram Piazzolo Museo_para_la_Fotografía_(Braunschweig) Neustift_im_stubaital Nat_Frankel Pargny-Filain Pagofagia News_of_the_World_(álbum) Ordenanza_de_Villers-Cotterets Partido_judicial_de_Alcazar_de_San_Juan Paseo_de_la_Mujer_Mexicana Paco_León Palmares_del_Sevilla_Fútbol_Club

html map