Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rece_boga Procesamiento_matemático Quien_Contra_Mi Primogenitos Metropoli_colonial Primula_alpicola Rauhocereus_riosaniensis Puig_de_les_cols Matamala_de_Almazan Martin_Mancisidor Lo_que_hizo_kate Procesamiento_matematico Miguel_Lasso_de_la_Vega_y_López_de_Tejada Luis_Larrea_Alba Recursos_de_la_ciencia_ficción Refinería_de_Gibraltar-San_Roque RKPC Puerto_Serrano_(Cadiz) Ramón_Acín_(desambiguación) Quasianosteosauridae Real_Fabrica_de_Plateria_Martinez Memoria_ram Real_life Protocolo_(diplomática) Massimo_Matteoni Ramon_Daumal_Serra Mecina_(desambiguación) Raimund_Hedl Puerta_Capuana María_de_Portugal_(1527_1545) Potorous_gilbertii Luis_Bárcenas_Gutiérrez M-410 Melodifestivalen_1978 Radiación_difusa_del_cielo Ludovic_Magnin Mamoes Línea_16_(EMT_Madrid) Red_Link_S_A. Los_Planetas:_Singles_1993-2004_Todas_Sus_Caras_A_/_Todas_Sus_Caras_B Gods_of_war Marion_Raven Quebrada_Limon_(Ponce) Miguel_Ángel_Garcia_Pérez_Roldán Michael_Collins Línea_287_(Interurbanos_Madrid) Recife_Open_Internacional_de_Tenis Pulmonaria_officinalis Marco_Porcio_Catón_(cónsul_118_a._C.) Malthodes_yakushimanus Granaina Preyssac_d'Excideuil Luis_Pereira Marcelino_Perello Masters_de_Montecarlo_2012

html map