Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CSB Bufo_nebulifer Camara_de_Indias Carlastyanax_aurocaudatus Canal_Street_(IRT_Broadway–Seventh_Avenue_Line) Centros_Educativos_Agustinos Chalepus_picturatus Campeonato_Francés_de_Fútbol_(USFSA)_1894 Bergantin-Goleta Callobre_(San_Martino) Carnaval_de_Alcázar_de_San_Juan Babala CSKA_Pomir_Dusambe Chankast Celebracion_del_XXVI_centenario_del_Imperio_de_Japon Barriobajero Bloonsburg Bosque_de_los_alpes Calle_Bandera Bobo_(comic_belga) Bosque_esclerofito Cesar_Augusto_Arias Calle_Court–Borough_Hall_(línea_Eastern_Parkway) Black_metal_(álbum) Biblioteca_Nacional_de_la_Dieta Cd_tropezón Bérig_Vintrange Bloomingdale Basil_zaharoff Byulleten'_Glavnogo_Botaniceskogo_Sada Cabrerizos_(Salamanca) Canastero_enano Cessna_441_Conquest_II Bashunosaurus Bremen-Verden Campeonato_de_Apertura_de_la_Segunda_División_de_Chile_1981 Bandera_de_finlandia Boyar_Duma Bert_bos Bloqueo-AV Añasco_Arriba_(Añasco) Bajo_sospecha_(película_de_1991) Bonares C_E_D_R_O Bailarines Biblioteca_Belvedere-Tiburon Camédreo Bothriembryon_irvineanus Cantagallo Benjamín_José_Molina Carlos_Arruza Bandera_de_Estados_Confederados Beerbohm Blignicourt Brain_Training_del_Dr._Kawashima_¿Cuántos_años_tiene_tu_cerebro?

html map