Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Honey_and_Clover Anaprof Atomico_biologico-químico Anemone_narcissiflora_subsp._willdenowii Antonio_Machado_y_Nunez Highlander_El_Inmortal Mimastra_apicalis Huracan_Dolly Arenaria_montana_L_subsp_montana Monroe Hermann_von_Mühlenbrock Guillermo_de_Montevergine Heterotrico Mordella_priscula Hermandades_Obreras_de_Acción_Católica Habenaria_germainii Hyderabad_(Pakistán) Motoneuronas Apolemichthys_xanthurus Hotentote Heliotropium_stylosum Idea_(lingüística) Miquel_Barcelo Hedydipna Guérande Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1984 Ansacq Mimāṃsā Monte_Kendang Historia_militar_de_portugal Atari_CTIA Heteromeles Asalto_a_la_Comisaría_del_Distrito_13 Anna_Kay_Faris Arte_procesual Hermandad_de_Sacerdotes_Operarios_Diocesanos_del_Corazón_de_Jesus Asociacion_Portuguesa_de_Linguística Annay_la-Côte Antonio_Leaño_Álvarez_del_Castillo Homosexualidad_en_la_República_Checa I_dated_a_robot Asterix_el_Galo:_Astérix_en_los_juegos_olímpicos Hush_Hush Archipielago_de_la_Sonda Artes_marciales_de_Europa_y_Medio_Oriente Antonio_Ramilo_Fernández-Areal Asentamiento_arqueológico Muhammed_Ayub_Khan Anthemis_montana_var._tuberculata Himno_del_Estado_Aragua Hoshi_Sōichirō Arthrobotrya Armeno_(Italia) Haunted_Castle Aviñonet

html map