Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ases_Falsos IPC_(comunicación_entre_procesos) Guardia_Republicana_(Siria) Horst_Wessel Hemistylus Moulins_sur_Yèvre Anos_0_a.C. Andrews'_Raid Ardashir_III Andre_(nombre) Antártica_(comuna) Huevo_amniótico Aspidoras_poecilus Asterix_el_galo_-_astérix_y_la_traviata Analisis_SWOT Here_comes_the_kraken Hebridochernes_monstruosus Andrés_A._Cáceres Guinea_Airways Anos_960_a_C Monasterio_de_Nuestra_Señora_de_Barrameda Huancavelica_(departamento) Andre_Previn Gáios Antagonistas_muscarinicos Antonio_Delli_(actor) Historia_de_Lituania_(1219_1295) Hyundai_Motor_Company Armas_del_rey_de_Aragón Hermandad_de_Viñeros_(Málaga) Huisseau_sur_Mauves Horgazo Apologética Hyporhagus_cicatricosus Arcos_formeros Ataque_aéreo_de_Azizabad Huesos_del_oido_medio Gymnocephalus_acerinus Heining-les-Bouzonville Monona Antelope_(Montana) Asociacion_Herpetologica_Espanola Himno_Nacional_(Azerbaiyán) Hermanos_salvadores Idioma_iban Arrecife_brillante I_Cuerpo_de_Caza Apariciones_de_Jesús Guthrum Andres_Santa_Cruz_López Guayata Mortadelo_y_Filemon_-_El_balón_catastrófico Atolón_Thaa Angel_Maria_Arregui Guerra_Colonial_Portuguesa

html map