Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shin_Shirayuki_Hime_Pretear Thrinax Shirokaya_Shchel Salvia_bullata Sistema_ambulacral Striganaspis_congoana Stöffche Segunda_Division_B_Venezolana_2007_08 Sofía_Mackenzie Skúa Terra_Alta_(vino) Torresuso Stefanos_(corona) The_Runaways Sebayt Torrebruna Sthanv_Iśvara Saint_Cyr-du-Doret Televisa_Tijuana Sindicato_Unico_de_Trabajadores_de_la_Educación Tecoma_stans_var_apiifolia The_Belfast_Bruiser Temporada_2004_05_de_la_NBA Sosten Shevardnadze Terremoto_(bebida_alcoholica) Through_the_Past_Darkly_(Big_Hits_Vol._2) Thomas_Bröker Santa_cruz_da_trapa Sinfonia_n.º_3_(Dvořak) Silbo_Gomero Springfield_Road_(Ruta_102_del_Metro_de_Filadelfia) Selección_de_fútbol_americano_de_Argentina Teologia_feminista Suze_Randall Teclas_de_direccion Serrania_de_los_Churumbelos Saul_Ubaldini Trachyuropoda_ablesi The_Blind_Side_(Padre_de_familia) TJ_Wilson Teodoro_Bardají_Mas Teoría_de_prototipos Sayat Suecia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1959 Sagnat Santa_Rosa_de_Osos Santa_Clara_de_Olimar Saint_Jacut-de-la-Mer Titirijí_común Sticky_&_Sweet_Tour_(album) Tercera_Division_de_Serbia Taxonomia_de_las_Gastropoda_(Ponder_&_Lindberg,_1997) Sepulcro_de_Don_Francisco_Nunez_Abad_de_Husillos Selección_de_futbol_de_Butan

html map