Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bateau_mouche Carmen_Jordà Captura_de_atahualpa Bardaguera_glauca Casa_de_Christy_Payne_y_Jardín_Botánico_Marie_Selby Bobby_Baccalieri Bolivia_(desambiguación) Busted_(álbum) Carretera_Nacional_N_I Camino_de_perfección_(pasión_mística) Batalla_de_montiel Caballo_Losino Bordoy Carton_piedra Caverna_da_Pedra_Pintada Canal_Català Bereznyak_isayev_bi-1 Bio_Bio_(estación) Carancho_cordillerano Cangrejera Campodimele Catedral_Basílica_de_Zacatecas Benji_Gregory Castillo_de_Biar Castillo_de_Maldà Bohemios_de_Christiania Campeonatos_Regionales_de_Peru BAP_Union Castillo_Sendai Carex_tubulata Bautismo_de_Jesús_(desambiguación) Baby's_Day_Out C_111 Center_(futbol_americano) Basilica_de_Lourdes_de_Quinta_Normal Blog_corporativo Betsabé CIBE Castello_Tesino Banco_Europeo_de_Reconstrucción_y_Desarrollo Barros_(langreo) B-2 Campanelli CHIP_RAM Caseosaurus Bürgenstock Batida Banco_etcheverría Casas_encantadas Central_Hidroelectrica_Francisco_Morazan Carlos_Gomez_Barrera Bureau_des_Enquêtes_techniques_&_administratives_après_Accidents_et_autres_événements_de_mer Carreras_de_autos_para_niños Años_1170_adC Black_Metal/Gothic/Punk.

html map