Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

UGC_67 Robert_Taylor_(informático) U_34_(1936) Revolución_Húngara_de_1848 Ricardo_II_(desambiguacion) Saartje_Baartman Union_de_Escritores_de_Rumania UdL Richford SEAT_1430 Iga Georg_August_Goldfuss Ricardo_Risatti Ganterschwil Fuerte_de_Rapitan Getafe_Deportivo Té_de_lastra Glaciar_de_circo Gentiana_alpina Iguerande Richard_Kahn Rio_Besos Rock_Racing S.O.S._(cancion_de_Jonas_Brothers) Reyes_del_Imperio_Parto Triavenopsis Inmigración_estadounidense_en_Filipinas VIGG Relación_de_mandos_de_la_División_Azul_en_julio_de_1941 Iglesia_de_madera_de_reinli Fred_Lawrence_Whipple U_S._Route_80_(California) Municipio_de_Sheridan_(condado_de_Clay,_Nebraska) Ilukste Uposatha Río_IJssel Ilias_iliadis Imagenes_por_resonancia_magnetica_nuclear Turbobomba Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Wayne,_Indiana) Iglesia_pentecostal_de_Chile Ruth_Lee_Jones Fray_Toribio_de_Benavente_"Motolinia" Municipio_de_Date_(condado_de_Texas,_Misuri) Fundación_Wikimedia Municipio_de_Thornhurst_(condado_de_Lackawanna,_Pensilvania) Freeport_(Ohio) Infanteria_de_Marina_(España) Gagnac_sur-Cère Reichenbachanthus_emarginatus Furce Gestion_de_la_Configuracion Rio_Bečva Glaciologico Georg_Rudolf_Bohmer

html map