Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biota_(taxonomía) BabAziz,_el_sabio_sufí Character_(película) Cas.-Gil. Catarina Bussy_la-Pesle_(Cote-d'Or) Casa_Museo_Jorge_Eliécer_Gaitán Banara_incana Carpintero_de_cuello_negro Calle_Colón Bosque_y_Jardín_Botánico_de_Cayo_Hueso Carlos_Hipólito Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_1984 Bandera_de_santo_tome_y_principe Caliptrado Bath_(Míchigan) Belaaziorsk Bjarkan Campo_de_concentracion_de_Jasenovac Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_de_2002 Camel_Marlboro_Yamaha Campeonato_Mundial_de_Esquí_Alpino_de_1970 Batalla_de_Manantial_(1861) Casa_de_Esteban_de_Luca Baños_arabes_de_santa_maria_(cordoba) Carl_Julius_Bernhard_Börner Caso_Baczkowski_contra_Polonia Calamity_Jane Campeonato_mundial_de_triatlón_de_2001 Burrito_de_Paraguay Capitalidad_de_Espana Cetransa_El_Salvador CH-46_Sea_Knight Capilla_del_antiguo_Lazareto_de_San_Vicente_de_Paul Carly_Schroeder Boris_Eltsin Beaucamps_Ligny Callistola_montana Bucle_repetir Azulines Batalla_de_cerro_gordo Catalina_de_Wurttemberg Carlos_Longo_Esteban Casa_Grande_(Córdoba) Cerophysella_ceylanica Blood+ Azoxibenceno Batalla_del_Báltico_(1944) Canalizacion Campo_de_detencion_en_Guantánamo Casa_de_Sanlúcar_de_Barrameda Bethlehem_(banda) Biblioteca_Nacional_Szechényi Challenger_de_Fergana_2013 Bandera_de_la_XI_Región_Aisen_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo

html map