Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pillars Piton_arboricola Paysandu_(ciudad) PR_AD_LMV Pino_salgareño Polobaya Partido_de_Acción Objetivos_(fotografía) NGC_379 Partido_Laborista_Brasileño Potamogeton_polygonifolius Parque_nacional_de_Cabañeros Palazuelos_(desambiguación) Osman_Lins Nombres_de_los_ciclones_tropicales Panathinaikos_BC Phthersigena_melania Platymantis_corrugata Pirola Poggenpohl_Mobelwerke,_GmbH Parque_Natural_de_Pagoeta Ophrys_incubacea_subsp_garganica Oswaldo_Aranha Plutón_(dios) Pilar_López_Julvez Músicos,_poetas_y_locos_(Fito_Páez) Panzer_VI_Tiger Opuntia_heacockae Naturalismo_filosófico Nevado_de_Huascarán Pima_County_Public_Library Polinomios_de_Chebyshev Myiornis_ecaudatus Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_en_la_República_del_Perú_-_Rebrote_del_2013 Os_homens_nao_se_querem_bonitos Planet_(blog) Pain_(Naruto) NCOR2 Nicolás_Wiseman Paraipaba País_de_Cucaña Nicolás_Caputo Nicolau_Primitiu_Gomez_i_Serrano Noemí_Galera Parque_nacional_de_W_de_Niger Oreja_de_raton_plateado Pepita_de_pollo OsCommerce Obispado_castrense_de_argentina Parroquia_Sagrada_Familia Operacion_triunfo_(programa_de_television) Planta_de_Vick Portuguesa_(estado) Philippe_François-Joseph_Le_Bas Phyprosopus_nasutaria

html map