Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pomar_(Cantabria) Pieter_Franciscus_Dierckx Pelear Plaza_del_pilar Partido_Socialdemócrata_de_Moldova Noche_de_la_nostalgia Parque_Nacional_Tamborine Narcissus_tazetta_var._pleniflorus Portugués Museumsorchester_de_Fráncfort Peace_Maker_Kurogane Playa_del_Puerto On_the_Asclepiadeae Parque_Nacional_de_Mosi_oa-Tunya Novorum_Actorum_Academia_Caesareae_Leopoldinae-Carolinae_Germanicae_Naturae_Curiosorum Parque_de_Monterols Nitrofurazona Phyllotreta_annae Piróg Pantallazo_rojo Poa_hosteana Polemón_I Partido_judicial_de_Carballo Pensamiento_libre Neurobiologico Peregrina_(canción) Pequeño_óptimo_climático Oxocarbenio Número_4 Parque_Gonzalez_Hontoria Pittsburgh_Pirates Novomalorósiskaya Oscar_Alzamora Parque_del_Norte Newberg_(Oregon) NBA_1975_76 Phyllanthus_inaequaliflorus Peregrinacion_de_las_tres_casas_sanctas_de_Jherusalem,_Roma_y_Santiago New_Kids_on_the_Blecch Philippe_Delerm Personajes_de_Zack_y_Cody_Gemelos_en_Accion Pino_Resinero Pedro_Manuel_Villora Nedungad Outta_my_head_(Ay_ya_ya) Politicas Pego_(Alicante) Pasarela_de_los_tres_paises Perturbaciones Parque_Nacional_de_Lopé Ninety-Nine_Nights_II Pedro_Chappé Pantano_de_La_Chorrera Pierre_Frédéric_Adolphe_Carmouche Otros_tiempos

html map