Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barbus_thysi Cactus_triqueter Bolena BAe_Jetstream_41 CASA_HC-144A Capitan_Olimar Cedric_Lewis Campo_de_Llíria CAB_(Banda) C_O_P_S_(serie_animada_de_la_TV) Brookfield_(Nuevo_Hampshire) Begonia_secc._Alicida Bloody_Roar:_Extreme Cerro_Colorado_(estado_de_Mexico) BNF_extendido Brother_Industries,_Ltd. Bottleneck Campeonato_Asiático_de_Futsal_2012 Carlos_Antonio_Romero_Barcelo Bunjinga CMWYS Castillo_de_Azay_le_Rideau Birac_sur_Trec Años_bisiestos Calopogon_barbatus CE_Sadabell_FC Castillo_de_abbadie Binaria_cataclismica Bolgari Año_278 Bréau_et-Salagosse Burbuja_especulativa Caja_de_Pribnow Cassia_senna C-5 Balón_suizo Cadamba Brad_Heald Carbassa Balconchán Cerastium_arvense_var_strictum Batalla_del_lago_benacus Betula_pendula_var._laciniata Biblioteca_pública_de_Alamogordo Basilepta_regularis Billete_(desambiguación) Carioplasma Cadena_(objeto) Centro_Cultural_de_la_Republica C.Cusset Babe,_el_cerdito_en_la_ciudad Brunch Bob_(hobbit) BoBo Bulbophyllum_falcatum_var._bufo

html map