Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shoichi_Yokoi Touring_The_Angel Sepasi_Shiraz_F.C. Saguenay-Lac-Saint-Jean Taillis Saint-Aubin-de-Luigne Samuel_Lewis_Navarro Sudafrica_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2002 Sainte_Sévère Senegalia_berlandieri Salado_(río_Norte_de_Argentina) Subfusil_aéreo_Villar-Perosa SimCity_3000_Unlimited Santalinya Tonight_Show Saddām_Husayn_Abd_al-Maŷid_al-Takriti Shaniko Secreción_vaginal Sainte_Mere_Église Tratado_de_Guayaquil Thermoproteus Tabatabai Stepnoye_(Krasnodar) Si_tú_te_vas Tahivilla Saint_Hippolyte_Pyrenees_Orientales Symmetochus_de_Megalomyrmex Sintez_Kazan Salicornia_equisetifolia Tras_de_mí Sacrificios_humanos_en_la_América_prehispánica Sistemas_complejos Torrecilla_Alta_(Loiza,_Puerto_Rico) Sergei_Alexandrovich_Esenin Slamming Swiss_Music_Charts Serpent Stenolebias_damascenoi Schistura_pellegrini SimCity_4_Hora_Punta Thomas_Grey Selection_(álbum_de_Scorpions) Transcendencia Segunda_Regional_Asturiana Smeltertown Todos_contra_Juan_2 Seiwa_Genji The_Cumbraes Sant_Marti_del_Brull Serrasalmus_nalseni The_Avengers_(Marvel_Comics) Sacuieu Travel_and_Living_channel Shlokas Sierra_Amargosa

html map