Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Via_Colectora_Y_de_San_Antonio-Bahía_de_Caraquez You_May_Now_Kiss_the_Uh_Guy_Who_Receives Virgen_del_Carmen_de_Puerto_de_la_Cruz_(Tenerife) Cinnamomum_delessertii Aeródromo_de_Caceres Co&ca Villedieu_les-Bailleul Akriti_Kakkar Aesch_(Lucerna) Volumen_(matemática) ARTEAR Columbus_(desambiguacion) We're_a_Happy_Family:_A_Tribute_to_the_Ramones Ciro_Cruz_Zepeda Alborada_Carmesi Cine_de_romance Abadía_de_Westmalle Villar_d'Arene Acilación_de_Friedel-Crafts Abadía_de_San_León Chondropoma_callipeplum Club_Náutico_Español_de_Vela Chicago_blues Collbató Victor_López_Seoane_y_Pardo_Montenegro Abigaíl Walter_Schreifels Congregacion_de_los_Hermanos_de_las_Escuelas_Cristianas Xenopoma_verticillatum Al_Yumhūriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Alderman_Lesmond Zil-Hajj Condado_de_Kenosha Clasificacion_historica_de_la_Primera_División_de_la_URSS Vida_de_henry_brulard Acrocomia_fusiformis Aitor_González Warburton_(desambiguación) Verschaff Vinod_Rathod Západni_(Bélaya_Glina,_Krasnodar) Accidentes_(filosofia) Contraccion_(gramatica) Akrosida Víctor_Varela_López Alberto_Fernandez_Muñoz Yoshihiro_Togashi Aji_picante Circuito_Internacional_de_Okayama Clidemia_hirta_var._elegans Contisuyu Abril_de_1954 Akanishi Chenpi XLIV_eleccion_de_los_miembros_de_la_Camara_de_Representantes_de_Japón

html map