Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pardusco Mussona Not_Good_Enough_for_Truth_in_Cliché Método_Ludico Peltophryne_fustiger Nesipelma Parque_Nacional_Lumholtz Nameul Paruma Pacifica Phantasy_Star_(videojuego) New_Castle_(Indiana) Pepe_Cerdá Nathan_Holt Poecilipta New_Pedestrianism Organización_económica Nestos Pogonotriccus_eximius Pasteles_de_chaves Nivel_de_presion_acustica Musica_clasica_de_México Norte_de_la_Bahia_(area_de_la_Bahía_de_San_Francisco) Natalia_(mártir) Osmín_Aguirre_y_Salinas Pepila_vestjensi Onopordum_delortii Polycarpaea_robusta_(Pit.)_G.Kunkel MySpace_com Pictografia Otero_(Toledo) Parque_eólico_Jorge_Romanutti Pincarrasco Patrulla_X Pascal_Script Parkinsonia_microphylla Piaţa_Universităţii Novela_negra Patito_Feo_La_Historia_Más_Linda POSIX Pena_capital_en_el_reino_unido PINX1 Partido_Comunista_de_Espana_Unificado Pablo_Banchio Paratomapoderus_impressiverticalis Parador_de_Gibralfaro Partido_de_los_Granjeros Pooideae Pedro_Martí_Castelló Park_Chan_Wook Partido_de_General_Sarmiento Plaza_de_la_Paz_(Lérida) Parque_Natural_del_Macizo_de_Peña_Cabarga Piper_PA_35 Music_Canada

html map