Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

DCCCD Distancia_lunar_(astronomía) Echetrosis_pentasperma Cronica_(diario,_Argentina) Americo_Martin_Estaba Cyaneo Dinastia_constantiniana Distrito_de_chicche DEN_1048-3956 Cortiguera Delta_Téléstar_Gabon_Télécom_Football_Club Cumbre_de_la_unidad_de_América_Latina_y_el_Caribe Copa_MX_Apertura_2012 American_Girl Cristo_del_Otero Darcy_Silveira_dos_Santos_'Canario' Daniel_Provencio_Azcune Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIVB_de_2009 Corylus_maxima Alsfeld Amaranthus_lividus_var._ascendens Alkekengi Debe_Wielkie Convento_de_Uclés Daniel_(desambiguacion) Distrito_Puerto_Canteras Alvaro_Alsogaray Algo_parecido_a_la_felicidad Amphiglottis Dejà_vu_(canción_de_Gustavo_Cerati) Dun_le_Palestel Desarrollo_de_la_megaciencia Cristina_I_de_Suecia Double_Dragon Earthship DR_108 Covelo_(Tabua) Diana_de_poitiers Cortes_de_Monzón_(1375-1376) Disney's_Aladdin_(videojuego_de_SIMS) Déjà_vu_(1997) Doctrinas_políticas Ametralladora_Pesada_Tipo_3 Amancio_(Amancio_Amaro_Varela) Economía_del_Paraguay Dachyphylleae Despotico Daijirō_Katō Diaz_Cassou Ducado_de_Cea Demografia_de_Turquia Distrito_del_Callao Eclipse_solar_del_18_de_julio_de_1860 Amanda_Seyfried Ecuador_(estación)

html map