Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

HD_148937 Momax Huracan_Norbert_(2008) Modecca Guzman_Aguirre_Altamirano Anagálide_macho Muelas_del_pan Hepatopatía_alcohólica Montaperto Anne_Ducros Hispanos_en_Estados_Unidos Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Helmut_Gröttrup Antonio_Guzman Monte_Merapi Antonio_Fernandez_Díaz Arandas_(Ain) Augustin_Louis_Pierre_Huet Asambleas_republicanas_de_Wyoming_2008 Aphelandra_seibertii Helianthemum_rhodanthum_var_carneum Hayate Guadalajara_Mexico Arca_de_la_Alianza Asociacion_de_Futbol_de_Tacuarembo Mondeville Montoliu_de_Lérida Andes_Foot-Ball_Club Arrayán_comun Hustisford_(condado_de_Dodge,_Wisconsin) Húrin Astragalus_exscapus_var._caulescens Highway_to_Hell_(Cancion) Asociacion_de_deportistas_olimpicos_de_chile Archipielago_Los_Hermanos Hopewell_Junction_(Nueva_York) H_I_M Aranas_de_seda_dorada Anna_Nicole_Smith Grumuaca Guerra_de_sucesion_polaca Asterix_el_Galo_Cómo_Obelix_se_cayó_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeño Hiroshima_(canción) Herías_(Illano) Hilmar_orn_hilmarsson Helicóptero_jeroglífico_del_templo_de_Abidos Astronesthes_oligoa Avenida_Mariscal_Lopez_(Asuncion) Montañas_Allegheny Iconoclast_(álbum) Hyla_weberi Góis Antonio_de_Nebrija_(desambiguacion) I'm_not_there Artes_de_Mexico

html map