Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montagnieu_(Ain) Autovía_C_60 Hellion Herman_Pieter_de_Boer Mitsubishi_A5M Anyera Ardisia_polytoca Miná Hyphaene_ventricosa_subsp._benguelensis Antonio_Hernández_(actor) Angela_Jones Hormona_humana_de_crecimiento Hábitos Arte_bizantino Mirobisium_patagonicum Hespera_abdominalis Híbridos_de_Zygopetalinae Guinda_(color) Heladio_de_Auxerre Morenilla_espanola Guenange Harry_Potter_y_el_Misterio_del_Principe_(pelicula) Ideoblothrus_brasilienesis Hoz_de_Abiada_(Cantabria) Guillena_(Sevilla) Mount_Airy_(Carolina_del_Norte) Hip_hop_latino Hector_Altamirano Autódromo_de_Curitiba Antonio_De_Nigris Guty_Cardenas Asociación_peruano_japonesa Hort._Belge Himno_nacional_de_Francia Moledo_(Caminha) Helge_Roswange Aurora_Consurgens Ano_1470 Mundial_de_ciclismo Hamlet_(película_de_2000) Mugil_curema Angel_Llanos Analisis_de_Márkov Hydrurga_leptonyx HR_4875 Historia_de_la_Educacion_en_Honduras Apayaos Angel_Lopez Hostafrancs Asociación_para_la_Investigación_de_Medios_de_Comunicación Idioma_mbyá Hura_crepitans_var._membranacea Minillas_(San_Germán) Autódromo_Parque_Ciudad_de_Río_Cuarto Art_(rna)

html map