Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Ramírez_(artillero) Michiko_Kichise Livorno_(Surinam) Lusail_Iconic_Stadium Luis_Gomez Migaine Los_viajes_de_clovis_dardentor Premio_Nacional_de_Periodismo_"Miguel_Delibes" Luis_Mejia_Montesdeoca Matthias_Zimmermann Primaria_Democrata_de_Dakota_del_Sur_2008 Metodo_Sainte-Lague Losa_del_Obispo_(Valencia) Priacma Punta_Nitún Línea_1_(autobuses_urbanos_de_Granada) Luis_Eduardo_Vives Propan_1_3_diol Louge_sur_Maire Melodifestivalen_2006 Mesorregión_del_Oeste_de_Minas Rebola_(Guinea_Ecuatorial) Pyracantha_koidzumii Rally_Cataluña_Costa_Daurada Luxemburgo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1920 Quanah_(Texas) Marquesado_de_Pedroso Receptor_abierto Protocolo_de_las_Naciones_Unidas_para_Prevenir,_Reprimir_y_Sancionar_la_Trata_de_Personas,_Especialmente_Mujeres_y_Niños Presa_de_Tarbela Príncipe_Augusto,_Duque_de_Sussex Marolles-en-Brie_(Val-de-Marne) Manuel_Jose_Lavarden Quentin_C.B._Cronk Miembros_del_Salón_de_la_Fama_del_Tenis_por_nacionalidad Puerta_de_Hierro,_El_Exilio_de_Perón Punta_Xcalak Lorenzo_1992 Mechero_de_Bunsen Región_andina Michel_Jules_Alfred_Bréal Machine_learning Rapino Lobos_de_arecibo Rasbora_aprotaenia Love_Long_Distance Manifiesto_artístico María_Olimpia_de_Obaldía Radio_Television_Libre_des_Mille_Collines Provincia_de_Haíl Región_Centro_Oeste Puercoespin_enano_peludo_mexicano Los_Caños_(Grupo) Línea_naviera_Ward Lope_de_rueda

html map