Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruben_Hugo_Ayala Municipio_Marcano_(Nueva_Esparta,_Venezuela) SOCOM:_U.S._Navy_SEALs_Fireteam_Bravo_2 Universidad_de_Nevada,_Las_Vegas Roberto_Álvarez_Ríos Reptiles_humanoides Rudiano Galería_de_Arte_de_Fráncfort Municipio_de_Schoolcraft Rhodplumsita Fritz_G_Houtermans Reserva_de_la_Biosfera_Tehuacán_Cuicatlán Give'em_hell_kid Municipio_de_Jimenez_(Tamaulipas) Municipio_de_Jackson_(condado_de_Benton,_Iowa) Rosta Municipio_de_Grant_(condado_de_McCook,_Dakota_del_Sur) Rhaptocarpus V0715_Monocerotis Fumaria_spectabilis Gerald_Grosvenor,_6to_duque_de_Westminster Municipio_de_Bethlehem_(condado_de_Cass,_Indiana) Iles_du_Salut Iglesia_de_Santa_María_Novella Urceolina_horsmannii Iglesia_primitiva Runic_(marca) Tántalo_(elemento) Ganesh Gastronomia_javanesa Ugandes Fructuós_Gelabert Une_(TV) USM_Ain_Beida Municipio_de_Chester_(condado_de_Delaware,_Pensilvania) GNU_GRUB Unicaja_banco Ikeya-Zhang Religiones_en_el_Peru Romina_Ricci Municipio_de_Connor_(Dakota_del_Norte) Fuerte_Jesus_Maria_José_de_Río_Grande Trogosus Fuentelsaz_(desambiguacion) Twilight_in_Olympus Revolucion_libertadora Union_Sportive_de_la_Medina_d'Alger Ricardo_Neftalí Robert_Magny-Laneuville-a-Rémy Indeterminación_clínica Gayelord_Hauser Indie_pop Gary_Lightbody Typhlonectes_compressicauda Fuera_del_tiempo

html map