Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Máximo_de_Éfeso Pocono_Mountain_Lake_Estates_(Pensilvania) Poderoso_(navio_1754) Nacionalismo_de_Segunda_Generacion Porthidium_nasutum Oficina_del_Censo_Electoral Poemas_épicos Paso_de_Cuevas Museo_de_Coquimatlán Pooideae Plautdietsch Pajear Oceanodroma_furcata Nils-Aslak_Valkeapaa Pippo_Ducceschi Parque_zoológico_metropolitano_del_Zulia Pelican_Club_Valenciennes On-Line_Encyclopedia_of_Integer_Sequences National_Archives_and_Records_Administration Paroaria_capitata Oficina_para_la_Reconstruccion_y_Asistencia_Humanitaria Oswald_Freisler Patsás Pantano_de_El_Arquillo_de_San_Blas Parque_nacional_Manuel_Antonio Notación_polaca_inversa Norfuk Panafricanista Palmar_de_las_Islas_y_Salinas_de_San_Jose Ortobicúpula_octogonal_elongada Portland_Timbers_(MLS) Paramo_(Costa_Rica) Ononis_rotundifolia_var._orbiculata Pluralis_maiestatis Partula_labrusca Omocerus_coracina Novonigidius_kirchneri Parodia_borealis Museo_Nacional_de_San_Carlos Nuestra_Señora_del_Pilar_de_Zaragoza Paradaoxornis_austeni Playa_de_Las_Lindes Perex Piper_realgoanum Narcissus_linnaeanus_subsp._italicus Participante_Olímpico_Independiente_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1992 Pablo_Garcia_(musico) Picayune Ponce_Denis_Ecouchard-Lebrun Parque_Juan_Pablo_II Organomercuricos Obiang My_Guide_Amsterdam Nakajima_Hikari Pierre_Jean_Rémy

html map