Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oracle_of_Seasons Paul_Levy Organizacion_de_las_Naciones_Unidas_para_la_Alimentacion_y_la_Agricultura Myioborus_brunniceps Océano_Índico Octava_de_pascua Pioneros_de_Cancun Perfect_Symmetry_(album_de_Keane) Península_Izu Nicolas_Paul_Stephane_Sarkozy_de_Nagy_Bocsa Pedro_de_Campana Nansei-shoto Pagellus_centrodontus Playa_de_la_Almadraba_(Denia) Nina_Hartley Pirámide_de_la_Luna Pedro_González_(periodista_deportivo) Partido_escoba Nançois-sur-Ornain Plaza_de_toros_de_Tarragona Paulo_Jovio Pioneer_Team Pay_Choy Ordinary_Wizardry_Level Poly-Turf Pavilhão_de_Portugal Pont-la-Ville_(Friburgo) Muv_Luv_Extra Phyllobrotica_circumdata Perard Palestine Ninja_Gaiden_III Osgoodomys_banderanus Pleurothallis_recurva North_American Penélope_Díaz North_Kingstown_(Rhode_Island) Nant_le_Grand Paisi_di_li_Manchi Pongo_hooijeri Numero_f Nordstrandischmoor NASDAQ_Stock_Market Periodismo_de_opinión Neil_J._Salkind Nueva_Esperanza_(Paraguay) Partido_Republicano_para_la_Democracia_y_la_Renovación Piero_Scaruffi Platonico Peeto_rodmani Pepino_de_lagarto Parlamento_de_austria Paroy_sur_Tholon Ostryopsis Ponte_de_Olio

html map