Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_de_stony_rapids Comisión_de_Salvación_Pública Waray-Waray Aeropuerto_de_Milán Consumo_de_energia_del_tren_y_de_otros_medios_de_transporte Ciudad_de_Christiania Vicente_Castano White_man_in_hammersmith_palais Vesyolye_Ulybki Compuesto_químico_inorgánico Charnockita Viereckia William_Sellers Common_Object_File_Format Constitución_de_Vermont_(República_de_Vermont) We_are_the_night Alberto_Omar_Walls Acalymma_dejeani Voortrekkers_(organizacion_juvenil) Windows_NT_6_0 Vänsterpartiet Afloramiento_yesífero Ciencias_biomedicas Virgen_de_las_Cien_Puertas Compás_de_marcaciones Charidotella_pellucida Come_and_Stay_with_Me Virus_y_cáncer Condé_Northen Actinodiscus Clasificación_de_Derivaciones_Fármaco_terapéuticas Adelbert Zeuxine_wariana Constelación_de_Cancer Vallecillo_espana Zaratán_(Valladolid) Circunvalación_de_Ávila Vigilia_Internacional_en_Memoria_de_las_Víctimas_del_sida Ailsa_Craig Club_de_Futbol_de_la_Universidad_de_Chile V_W_Steinm What_a_Wonderful_World Comuna_de_Cabildo William_T_Sherman Villaviciosa Comparsa Acrilonitrilo_Butadieno_Estireno Cirilo_Arenas_Pérez Yuri_Dmitriévich Alejandro_Acton Control_social Aero_L_29_Delfín Vía_venosa Cidade_Negra Charrancito

html map