Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_longuita Dolgetta Cosmos_307 Despierta_(álbum_EBS) Ana_Isabel_Mariño Cámara_réflex_de_un_objetivo Cymbidium_simonsianum Directiva_relativa_a_la_concesión_de_licencias_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceuticos_en_su_forma_comercial Dash!!_Kappei DOD_(desambiguacion) Cultura_babilonica Alfred_Wesmael Alsace_Grand_Cru All_the_Best_Cowboys_Have_Chinese_Eyes Donja_Greda Cotyledon_linguiformis Convento_de_San_Agustin_(Madrigal_de_las_Altas_Torres) Distichodus_notospilus Diego_de_Deza Alexandru_Marghiloman Costumbres_giennenses Dejame_entrar_(pelicula_de_2008) Discepolín Dovea Cuerno_de_Plata_o_Zirak-Zigil DJ_Kane_(album) Cryptothylax_minutus Dakovica_(Ciudad) Döner Coregonus_bavaricus Critérium_de_Formula_Renault Diputación_de_Almería Allan_M._Cormack Departamento_de_Alto_Paraná Cuatro_problemas_de_Landau Corona_Imperial_del_Sacro_Imperio Alfie_Owen-Allen Distrito_de_Sommerda Economía_dirigida Declaracion_de_la_Independencia_de_Chile Correo_literario_de_Murcia Cubillas_de_los_Oteros_(Leon) Departamento_Maipú_(Chaco) Crónica_Escocesa_Antigua Cáustico D-Block Desobediencia Dervish_(banda) Copa_de_la_UEFA_1993-94 Critoniinae Deya Dan_Wells Drezdenko Culantrillo_bastardo Cuatrifinio

html map