Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Penella_Moreno Media_de_Full_Metal_Panic! Mario_Paint Loscosia_aragonensis Puente_romano_de_Aquae_Flaviae Primera_División_de_España_1959/60 R_U_L.E. Micariolepis Margarita_Carrera Ready_for_romance Premio_Literario_Internacional_IMPAC_Dublín Real_Audiencia_de_Charcas Golden_Foot_2011 Gravata Provincia_de_las_tunas Primaría_demócrata_de_Missouri,_2008 Puente_charles_de_gaulle Ray_Blume Marie-Joseph_Thiébaut Lucha_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_1948 Raíz_brasileña Mausoleos_de_Revash Menendez_Pelayo_(Metro_de_Madrid) Memorias_de_Idhún,_el_cómic:_La_Resistencia_-_Revelación_(1_Parte) Milano_(ave) Quinteto_de_vientos Live_at_Cardiff_Castle Master_Card Middle_Amana_(Iowa) Rally_de_Quebec_de_1978 Rakshasi Manchego_Ciudad_Real_Club_de_Fútbol Pseudophoxinus_hasani Premio_de_Composicion_Musical_Príncipe_Pierre_de_Mónaco Proteccion_de_error_desigual Miguel_González_Lopez Mario_Luis_Rodríguez_Cobos Golfo_de_Mesenia MetBus Pueblo_de_Indios Realismo_en_las_artes Maldonado_(municipio_de_Maldonado) Love_Shine_a_Light Reconquista_española_(Colombia) Pra_não_dizer_que_não_falei_das_flores_(Caminhando) Rally_Safari_de_1990 Granville_Leveson_Gower_segundo_duque_Granville Mauricio_Arias Macarena_Montesinos_de_Miguel María_del_Monte_Carmelo Gobierno_y_politica_de_Afganistán Memoria_de_burbuja Real_Pontificia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Mensaka_páginas_de_una_historia Martin_pigmeo_filipino

html map