Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Plymouth Villanueva_Club_de_Fútbol Clasificación_bibliografica Vuelo_9646_de_Cubana Vientos_preponderantes Vivian_Inés_Urdaneta_Rincon Westfield_(Nueva_Jersey) Acento_principal Vilfeae Claude_Vignon Cis_crinitus Victoria_de_Sajonia_Coburgo-Gotha_Emperatriz_de_Alemania Condado_de_Escambia_(Alabama) Ville-sur-Cousances Vinagreta Cliente_(informatica) Akan_(Wisconsin) Cogedor Víctor_Gonzalez_(actor) Alaarinjó Yvette_Laclé Abdelaziz_bin_Saud Zellig_S._Harris Adolf_hitler_en_la_cultura_popular Academic_Search Zor-El Wonder_Lake_(Illinois) Zona_arqueológica_de_Huapalcalco Al-Ittihad_Al-Sakndary Agoniella_dimidiata Verdad_Oculta_(Teleserie_de_1993) Aeropuerto_de_Los_Angeles Chilchilco Coelorinchus_doryssus Chuck_Plotkin Clases_dirigentes Constantino_Galán Condado_de_Polk_(Oregon) Wei_Wei Victor_Puerto Châtenoy_en_Bresse Connelly_Springs Vuelta_a_Andalucía_1984 Alegoría_de_la_caverna Victor_Manuel_Conde_de_Turin Yahya_Uld_Kebd Abril_de_1995 China_Taipei_en_el_Clásico_Mundial_de_Béisbol_2006 Virgulariidae Alano_II_de_Bretaña Xarq_al_Andalus Acta_de_los_Nublados Valle_de_soba Aleadryas_rufinucha Consejeria_de_Turismo,_Comercio_y_Deporte_de_la_Junta_de_Andalucía

html map