Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marie_Helène_Chisholm Gobierno_y_politica_de_Camboya Marques_de_Peñaflor Marquesado_de_Serralavega Mariano_Ramón_Sánchez Manio_Curio_Dentato Puntos_de_experiencia Luciano_benjamín_menéndez Meigs_(Georgia) Mespilus_monogyna Manchando_(fotografia) Grandiphyllum Luna_azul Lucio_Cornelio_Lentulo_(consul_327_a._C.) Michel_Crépeau Lupe_Inclan Macchi_C.200_Saetta Maria_Teresa_Cabré_i_Castellví Lok_Sabha Miguel_el_matador Marco_Island Gobierno_unido_del_casanare Rafael_Corvalán Manny_Jiménez Locus_citatum Matt_Guokas Gran_Piramide_de_Gizeh Puente_del_V_centenario Lochaber Rare_Earth MONUC Mauricio_Fernandez_Garza Raspailia Golpe_de_Estado_de_Chile_en_1932 Ramón_Núnez_Centella Primarias_presidenciales_del_partido_Republicano_2008 Manuel_Deodoro_da_Fonseca Louis-Philippe_Loncke Quercus_chrysolepis_var_tomentella Lutz_Pfannenstiel Green_Card_(película) Maurice_Junior_Dale Madre_Tierra Maertens Godofredo_II_de_Haifa Lytta_morrisoni Prowler_(cómic) Macromassa Micrargeria Quinto_Cecilio_Metelo_Céler MPICH Red_arrows Quinón Mata_(Cuba) Mihajlo_Idvorski_Pupin

html map