Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Daniel_Alcides_Carrion Eligio_Rodriguez El_puto_sark Eje_volcánico_guatemalteco_salvadoreno Este_planeta Ferencvárosi_FC Estación_de_Staad Foristell_(Misuri) El_Estado_Judio Estación_de_Zona_Universitària Federal_Home_Loan_Mortgage_Corporation Expedicion_17_(ISS) Estación_de_Villar_de_Barrio Escorpion_Latigo_del_Silúrico El_mensajero_ruso Flor_de_papel_(album) Elaphe_longissima Euskadi_Ta_Askatasuna Ejercito_de_Liberacion_Árabe Endomychus_ohbayashii_ohbayashii Fernando_Santivan Estación_de_Alverca Escarabajo_de_la_patata Enckea_amalago Federación_de_Futbol_de_Turquia Francisco_Durán Espino_bizcobeño Estética_totalitaria Enfermedad_de_Wolman El_Arrayán FileFront Fernando_Bejar_Durá Empusa_pennicornis_luppovae Francmasónico Fiastra Fernando_Milan_Suárez Felix_Arturo_Gonzalez_Canto Ernesto_H._CELESIA Falun_Gong Fields_Landing Flat_Island Estación_Rio_Salado Estación_de_Daours Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenieria_Industrial_y_Aeronautica_de_Terrassa Fiskales_Ad_Hok_(Álbum) Eurovision_2009_El_retorno Enriquez Efecto_arrastre Endemicas Erase_una_vez_(TV) Enrique_Simon El_Mago_(Tarot) Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_2008 Exposicion_Universal_de_Melbourne_(1880) Era_Cenozoica

html map