Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biancone Celosia_japonica Básquet_argentino Ca$his Cargador_eléctrico Brezhnev_(desambiguacion) Capilla_Santísima_Virgen_de_Luján Cabreira_(San_Miguel) Cantones_de_Drôme Carl_Vogt Chamaeclema Bajo_el_asfalto_esta_la_huerta Baltasar_del_Alcazar Casa_consistorial_de_Valencia Carlos_Pena_Rómulo Cetopsis_orinoco Bujaro Banca_(pirineos_atlanticos) BLOSUM Castañera_(desambiguación) Bazoches-les-bray Bakuman Año_443 Castillo_de_Esclanyà Azrael_(DC_Comics) Carlos_Tellier Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1983 Castillo_de_los_Aguilar Brachyruca_apicicornis Bandera_de_Los_Emiratos_Arabes_Unidos Badminton Cantón_de_Pau_Oeste Azuma_(desambiguación) Cabonato_calcico Bendersky Carl_August_von_Eschenmayer Chadra Cercopithecus_wolfi Biblioteca_del_Congreso_de_la_Nación_Argentina Cancilleria_Federal_(Alemania) Cantón_de_Saint_Pé_de-Bigorre Betula_alba_subsp_verrucosa Carbonero_de_Ausín Carlos_de_Sigüenza_y_Góngora Bandera_de_morcín C.E._D'oh Carles_Salvador_i_Gimeno Calculo_integral Calle_Rector_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Carlos_Álvarez_(Vicepresidente) Boulevard_Puerto_Aereo_(estacion) Carnaval_en_Andalucia Castigo_de_los_rebeldes Bragny_sur-Saone Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1978

html map