Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heterocronía Hermandad_de_Jesús_Nazareno_(Ponferrada) Haunting_Ground Hipótesis_del_Deslizamiento_Polar Histeria_colectiva Ariton Arapatiella_psilophylla Hierba_puntera_menor Mortadelo_y_Filemon_-_Secuestro_aéreo Artur_Vaitoianu Movilización_estudiantil_chilena_de_2006 Monasterio_de_Santa_María_de_Sopetran Heptarquia_Anglosajona Annia_Faustina Hueso_parietal Anobii HD_223385 Hypophthalmus_oremaculatus Antonio_Maria_Abbatini Modernización_Ecológica Moraro Ausencia_de_voz Analisis_sintactico_(lingüistica) Anthemis_tuberculata_var._laevis Asedio_del_Fuerte_Zeelandia Hector_Gonzalez_(ciclista) Mitologia_de_los_Inuit Hato_Arriba_(San_Sebastián,_Puerto_Rico) Avianca_Ecuador_SA. Gritar Hara_Tameichi Grundarfjordur Hermann_Baumann Historia_del_reggaeton Historia_de_Echarri_Aranaz André_Bizette-Lindet Modelo_Erdős-Rényi Azerbaiyan_en_los_juegos_olimpicos Arteria_de_Silvio Mineral_esecial Ano_251 Arqueológica Asymbolus_submaculatus Arthrotus_brownelli Habib_Merheg Guerra_química_y_bacteriologica Hassan Henry_V Icon._Pl._Syriae_Dec. Arthrophytum_ammodendron Guillermo_Kahlo Humilladero_(Malaga) Andre_Kirk_Agassi Angry_Birds_(serie_de_televisión) Milpillas_de_Allende

html map