Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Georges_du_Mesnil Sierra_de_Albureca Spring_Garden_(Metro_de_Filadelfia) Sopenilla The_Amazing_Race_en_Discovery_Channel_2 Stripped_(album) Senecio_radiatus Tratado_de_Alianza_Defensiva_Peru-Bolivia The_speakers Statenville San_Basilio_de_Cesarea Socialistas_de_salón Syngnathus_insulae TCM Sinapsis_quimica Società_Esercizi_Aeroportuali The_Nation_(Tailandia) Trajan_Săvulescu Tabaibal_Cardonal Siglo_L_a_C Tiaret Santo_Tirso_de_Cabarcos Sistema_de_determinación_del_sexo_en_aves Thomas_Harlan Saint-Aubin-de-Baubigné Teilhet_(Puy-de-Dôme) Schizoptera_trichotoma Siempre_contigo_(album_de_Jose_Jose) Serie_A_(Italia)_1934/35 Saint_Jean-d'Illac Torre_Bapro Siamaggiore Sise_delle_monache Sola_Scriptura Tiempo_(clima) Sebastien_Ndzana_Kana Saint_Jean_de_Thurac Santo_Volto_de_Lucca Scream_(album_de_Chris_Cornell) Tiwaz_(runa) Telefono_celular Sesion_del_Comité_Olimpico_Internacional Shoot Shikokuchuo Tratado_de_la_Resurreccion Tercio_de_Lombardia The_Shield_(Lucha_Libre) The_Last_Fight Tentacion Sopa_hervía Sayd Sveuciliste_u_Zagrebu Talaus Síndrome_linfoproliferativo Solís_(apellido)

html map