Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andropogon_transvaalensis Arriesgare_la_Piel Ansarino Monarquismo_en_Francia Mujica Mosquerito_lomiazufrado Heaven_and_Hell_(canción_de_Black_Sabbath) Hylophorbus Montreal_les_Sources Hilda_de_Whitby Hydriastele_pinangoides Mundial_de_Futbol_de_Corea_y_Japón Area_censal_de_Wrangell-Petersburg Helminthoglypta_callistoderma Hacienda_Los_Montes Apocynum_nerium Asambleas_del_Partido_Republicano_de_2008_en_Colorado Avire_(cráter) Articulo_Primero_de_la_Constitucion_de_Estados_Unidos Mosaico_de_filtro_de_color Mukubird Axion Mordella_humeralis Handeliinae Asociación_de_Fútbol_de_las_Islas_Vírgenes_Británicas Hanjin Heleniaceae IAX Hrdlicka Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Lanzamiento_de_jabalina_femenino Húngaros_en_México Atribis ISO_3166-2:CR Miranda_(satélite_artificial) Arriba_(diario) ICasualties Away_(canción_de_Enrique_Iglesias) Autopistas_de_España AssaultCube Atmósfera_de_la_Luna Grindcore Guettarda_uruguensis Atletico_san_cristóbal Area_metropolitana_de_San_Sebastian Hexagrama_28 Ministerio_de_Obras_Publicas_de_España Hearts_Breaking_Even Mohamed_Hussein_Fadlala Arroyo_Juan_González_Grande Avia_Solutions_Group Miocardiopatia Arracourt Arkadi_y_Boris_Strugatsky Autovía_Lérida-Huesca Atrek

html map