Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bartolomé_de_Carranza Cabeza_Piramidal Bandera_del_Cantón_Santa_Rosa Bosia Bois-Brûles Ceratopsidae Brenha Calle_Coruña Bernardo_Giner_de_los_Ríos_García Barbesula Centro_(Geometría) Castillo_de_la_Tossa Cassie_Lang Billy Bennett_(nombre) Baldim Cafeterias Blackball/I'll_Be_Waiting Carelia_glossema Capacímetro Bray-lès-Mareuil Castillo_de_Coca Bagazosis Brisbane_Bears Bess_Meredyth Botriospondilo Bill_Birnes Campeonato_de_europeo_de_natacion_de_2004 Castaña_de_Indias Chamborigaud Carlos_German_C._Burmeister Cevadilla CSMS_Iași Castrogonzalo Bolborhachium_lacunosum Cayo_Mingo Casa_de_Don_Diego_Maldonado Carros_de_fuego Bullet_with_butterfly_wings Banco_Internacional_de_Reconstrucción_y_Fomento Ceiba_(Vega_Baja) Bowdoin_College Centro_Internacional_de_Investigación_e_Información_sobre_la_Economia_Publica_Social_y_Cooperativa Carex_acutatiformis Capo_di_Noli,_cerca_de_Génova Batalla_del_Indo Casa_Amatller Beta_Capricorni CD29 Cadena_de_Suministros Chamdo Centro_histórico_de_la_Ciudad_de_México Bosques_montanos_de_Chiapas Babits_Mihály Bonnie_Jo_Mason

html map