Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puerto_de_Tel_Aviv Mauves_sur-Huisne Ravnice_Desinićke Region_vinícola_de_Ászar-Neszmély Greyhound_Mexico Pratinas Region_del_Biobio Manto_terrestre Punk_Goes_Pop_5 Luis_Flores_(futbolista) Real_y_Excelentisima_Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesus_del_Santo_Suplicio_Santisimo_Cristo_de_los_Milagros_y_Maria_Santísima_de_la_Amargura_Coronada Mercedes-Benz_OH_1518 Luperus_silfverbergi Quién_coño_eres Primeira_Divisão_1955/56 Queruas Primera_guerra_anglo-afgana Maeriste Provincia_del_Bajo_Rin Premios_teatro_de_rojas Merat RT_21M_Pioneer Refutaciones_sofisticas Loroglossum_anthropophorum Greatest_Hits_1987_1999 Mayor_José_J_Martinez_(Neembucu) Los_TNT_(trio) Golden_Feelings Mahā_yugas Lsch Marquesado_de_Villanueva_y_Geltru Marshall_(condado_de_Richland,_Wisconsin) Gobierno_Interino_Nacional_del_Cáucaso_Suroccidental Proceso_isobárico Psicologia_de_la_masas_y_análisis_del_yo Greyson_Chance Marks_(Rusia) Luis_Fajardo_Chacon Primavera,_verano,_otono,_invierno..._y_primavera Malgorzata_Andrzejczuk Prefacio Gran_Sertón Luiz_Alberto_Figueiredo Quimica_descriptiva Ramelia Radio_Rompecorazones Lome_I Gomez_de_Navas Matías_Vega_Alemán Quinto_Marcio_Turbo Prezzo Maria_von_Maltzan Los_Verdes_Berdeak Grevillea_armigera McElhattan_(Pensilvania)

html map