Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isla_magica Li_Ka_shing Lemeea_boiteaui La_Celle_sur_Loire Joaquin_López_Doriga La_Fayette_(Illinois) Jackie_Jackson José_María_Semprún_Gurrea José_Carcelén J_R._Giddens Jose_Maria_Calatrava Juntos_otra_vez La_Codonera_(Teruel) Lepidonectes_bimaculta Inter Just_4_Fun Liar_(canción_de_Megadeth) La_señora_joven Joan_salvador_i_riera José_Cavero_y_Salazar John_Sánchez Juan_C._Bonilla_(municipio) Jordi_Pujol José_Luis_Ferrer_Rozalén Kulmiye_Nabad,_Midnimo_iyo_horumar Isla_de_San_Cristobal_(San_Cristóbal_y_Nieves) Las_Cronicas_de_Narnia:_el_león,_la_bruja_y_el_ropero Königshaus_am_Schachen Joliet_(Illinois) Jörg_Bergmeister Linea_53_(colectivo) Joseph_Wilson_Swan Juan_Antonio_Abreu_Felippe Las_aventuras_de_Tintin_El_secreto_del_Unicornio Instituto_Superior_Técnico La_Gaceta_(Espana) Juan_Tesone Jaguar_Racing Isla_Beagle Le_Pecq Jodiéndolo_Todo José_Maestre_Pérez Jose_María_Calvo Libre_circulacion_de_trabajadores Joaquín_de_Ibánez_Cuevas_y_de_Valonga Joseongul Juan_Abascal_Fuentes Jaques_Wagner Isla_del_Castril La_Croix_aux_Mines KV_418 Josep_Munné_Surina Isma_López Laundry_Service:_Washed_and_Dried La_revilla_y_ahedo

html map