Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_ultimo_dia Eleccion_presidencial_de_Chile_(1970) Francesco_Facchini Fernando_Armas Eticidad Elecciones_al_Parlamento_de_Cataluña_de_1995 Eleccion_gubernamental Emilio_Aragon_Álvarez Erythrococca Estadistica_de_Maxwell-Boltzmann Ezequiel_Gaviglio Esporulacion Eloy_Fariña_Nuñez Enrique_Iglesias:_95/08_exitos El_Mesias_nacería_en_Belen Escudo_de_Bolívar Escuela_Politecnica_de_Montréal Elecciones_estatales_de_Quintana_Roo_(1993) Facultad_de_Medicina_Humana_"San_Fernando" Exèrcit_Popular_Català_(EPOCA) Florrie Elecciones_generales_de_Bangladés_de_2008 Estación_de_Molí_Nou-Ciutat_Cooperativa Ernesto_Pérez_Zúniga Eric_Hobsbawm FCF_Juvisy-sur-Orge Francisco_Tajes El_clic Etnia_Arabela Fracción_de_masa Escudo_de_la_Provincia_de_Málaga Farhad_Zarif El_bisturí Erin_McNaught Estadio_Nacional_Denis_Martinez FC_Semey Estación_de_Jadraque FIFA_2010 Form_(etiqueta_HTML) Fixed Emilio_Ortuño_Berte Eucalyptus_acaciiformis_var._linearis Epipogon_epipogium Esso_Maracaibo FlashForward_(serie_de_TV) Escudo_de_Medellín_(Antioquia) Festivales_(música) Enrique_Denzinger Esteban_Becker_Churukian Estado_Monagas Franciscea_grandiflora Estacion_Moll Fairey_Rotodyne Estacion_de_Llanca Fernán_Nunez_de_Temez

html map