Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

ViendoMovies Condado_de_Kewaunee_(Wisconsin) Alberto_Pérez_(músico) Christianso Acta_de_Independencia_de_Panama Voltio_(álbum) Compainville Abocinada Wloclawek Conchalí_(estación) Vladimir_Malájov Zoigê Vizcondado_de_Baiguer Condado_de_freestone Al_200-1 Wonderful_Life_(cancion) Vía_aerea_(aviacion) Verano_de_corrupcion_(desambiguacion) Acyntha_longiflora Yondó-Casabe Vallombrosianos Chenopodium_spathulatum_var._platyphyllum Cherigne Villavaliente Vías_de_administracion_de_farmacos Acantholycosa Congreso_Nacional_de_la_República_Dominicana Cirith_Thoronath Adenoncos_vesiculosa Chiloglanis_trilobatus Zosterornis_latistriatus Aioros_de_Sagitario Alabandus Contr._Jard._Bot._Rio_de_Janeiro X_cuanto? Vicente_Martinez-Pujalte_Lopez Voit Voynycheve Adolfo_Suárez_Illana About_you_now_(cancion) Victor_Janson Chauffour_les-Bailly Clemente_Cerdeira_Fernandez Wicca_Gardneriana Al-Iraqiya ATP_Tour_World_Championships_1992 Adriaen_Frans_Boudewyns Clausula_sobre_Proteccion_Igualitaria Acanthostyles Constantino_i_de_grecia Vilanova_del_Camí_Villanueva_del_Camino Acido_valérico Charleval Clase_Audaz Aiguille_de_Bionnassay

html map