Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lanagan_(Misuri) Juan_Pozuelo Kekchi_(etnia) Jefatura_del_Gabinete_de_Ministros Larry_stefanki KXML La_Banda_de_los_Caballos_Cansados Las_Campas_(Asturias) Jon_Pritikin Isafjorður Ipomoea_pes_caprae_var_biloba Latina_TV_España Lago_de_Toba Karl-Heinz_Adler Isidro_de_Robles Les_Enfoirés Jean-Baptiste-Joseph_Debay Lago_Santa_Lucía John_de_Fordun Laver Karl_Leisner Judíos_durante_el_franquismo Leyes_de_Mendel Javier_Hernandez_(futbolista_mexicano) Limodorum_campanulatum Jacinto_B_Treviño_González La_colmena_(pelicula) Iyo_Mishima It's_oh_so_quiet La_yunquera Julián_Bermejo Leoníd_Ilích_Brezhnev Jean-Baptiste_Alphonse_Dechauffour_de_Boisduval Isabella_Brant Isla_Marajo Lista_de_capitulos_de_Duelo_Xiaolin King's_Mill_Hospital La_hija_del_espantapajaros Laibach_(desambiguación) Leon_Cortes_Castro Lampsilis_fullerkati Latiaxis_wormaldi La_Farola_de_Málaga Ka_hiragana Josep_Cusachs La_noche_blanca_del_flamenco José_Ramon_Fernandez_(comentarista) KangTa Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_96 La_Montanita Josep_llunas_i_pujals Intercosmos_7 James_Williams_(músico) Joaquín_Solano_Chagoya Jemez_Pueblo

html map