Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

IOS_1 Artemisia_alba_subsp._glabrescens Atlantas_Klaipeda Grésy-sur-Isere Munera Ministerio_de_Agricultura,_Ganadería_y_Alimentacion_de_Guatemala Hernández_y_Fernández Arracacia_xanthorrhiza_var._andina Himno_de_la_RSS_de_Azerbaiyán Guarea_racemiformis Mosinee_(condado_de_Marathon,_Wisconsin) Angostura_(Rocha) Anarâškielâ_servi Armonium Highpoint_(Ohio) Angela_Patricia_Janiot Annette_Robinson Asamblea_de_Guaímaro Grletinec Hugo_Lloris Anaulacodithella_deserticola Asociación_de_Economía_Internacional_de_Irán Arteria_cigomatico-orbitaria Ashville_(Pensilvania) Horace_(Dakota_del_Norte) Atlético_Popayán Idioma_hatti Armored_Core_Last_Raven Monumento_a_Taras_Shevchenko_(Buenos_Aires) Ascheres-le-Marché Armando_Alonso Hostalrich Huginn_y_Muninn Hypostomus_ericae Huey_Tlatoani Huevos_de_Fabergé Henry_Rono Antonio_Guzmán_Nunez Mordellistena_umbrosa Anampses_elegans Aparecida_do_Taboado Montagny_Sainte-Felicite Mithotyn Mordheim Antropología_estructural_(desambiguación) H.e.a.t Idioma_salinero Grifo_termostatico Auchy_les_mines Anacanthobatis_ori Hugo_Notario Helicoverpa Hacienda_Misné Mouliné Miquel_Soler

html map