Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Carlos_Suñen La_niña_tierra Joan_Navarro John_Marshall_(arqueologo) Kazajistan_Occidental Jan_Evangelista_Purkinje Jahrbuch_des_Königlichen_Botanischen_Gartens_und_des_Botanischen_Museums_zu_Berlin Invasion_de_Austria José_Saraiva_Martins Ken_Skupski Interacciones_proteina–proteína Leopoldo_Novoa Kungliga_Svenska_Segelsällskapet Lithospermum_flavescens Jack_Profumo Li_chiamarono_.._briganti! Lagenoderus_problematicus International_Race_of_Champions Jetix_Animation_Concepts Kamisama_dolls Jan_El_Jalili La_búsqueda_del_pajaro_del_tiempo Lessard_le_National Jose_Maria_Calviño Ligabuesaurio Juan_Bautista_Topete_Carballo Les_Iles_Canaries Las_tres_hermanas_(Irlanda) Lista_de_países_por_altura_máxima_de_rascacielos Juridico Jean-Baptiste_de_Villele Joyride_(sencillo_de_Roxette) Jigsaw_falling_into_place Juan_Cortada_y_Sala La_Raza_Cosmica Larus_argentatus King_(Tekken) Le_Dernier_Metro Le_Bosc Lista_de_paises_americanos_por_superficie José_Luis_Martínez_Gordo Legislatura_portena Lenguas_tupies Instalaciones_Ecuestres_Olimpicas_de_Hong_Kong Lee_Ha_Nui Lista_de_clubes_de_futbol_de_Peru Li_zite_'ngalera Kingman_(Maine) Instituto_Europeo_de_Estandares_de_Telecomunicacion Jadranko_Bogicevic JSA:_Zona_de_riesgo Jang_Geun_Suk Leffard Lituania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Juegos_Olimpicos_de_verano_1920

html map