Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orquesta_Sinfónica_de_Montreal Operacion_union Pan_Air Película_Original_Disney_XD Pabellon_de_Arteaga_(ciudad) Pepino_de_lagarto Narcissus_tazetta_var._algericus Placa_autocroma Parque_Vespucio_Norte Pedro_González_de_Lara Parque_empresarial_de_La_Finca Portabilidad_numerica Paphinia_cristata Polo_Tecnologico Possession_(2002) Pleuroderris Paphinia_randii Nosema_ceranae Northrop_YA-9 Neil_Robertson Océano_Panthalassa Pkg-config Nohra_Puyana_de_Pastrana Orquesta_de_Cámara_de_San_Pedro_Sula NASA_lista_de_plantas_que_filtran_el_aire OVW_Southern_Tag_Team_Championship Número_de_Catalan Pico_Rivera,_California Myotis_fortidens Nicanor_Abelardo Norte_Paso_de_Calais Owen_Jones_(arquitecto) Pan_troglodytes_verus Perfumería Nigeria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1972 Museo_de_las_Artes_Decorativas Palacio_Real_de_Berlín OASIS Plantas_insectivoras Native_Tongues Portero_(eclesiástico) Paeonia_broteri Narcissus_radians Panstrongylus_megistus Oxyuranus Napa_County_California PCOE Museo_de_la_Tecnologia_de_Sao_Paulo Ohne_Furcht_und_Adel Pañuelo_(desambiguación) Neolophocarpus Partido_Regionalista_de_Castilla-La_Mancha Paray_le_Frésil Ondas_alpha Móvil_Dual_SIM

html map