Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Daniela_y_su_Sonido_Lasser Martí_Font Manteola/Sánchez_Gomez/Santos/Solsona/Vinoly Región_administrativa_especial_de_la_República_Popular_China Manlio_Fabio_Altamirano_Flores Los_Cisnes Lynd_Ward Mauricio_(obispo_de_Burgos) Microrregião_de_Maceió Primera_Division_de_España_1993_94 Maria_Teresa_del_Corral Marcelo_Alfonso_Diaz_Rojas Luis_XII Mario_Mercator_Africano Raúl_Longhi Mac_OS_X_v10_5 Maria_Margarethe_Winkelmann-Kirch Mario_Camus Marshfield_(condado_de_Washington,_Vermont) Mecanica_de_precisión Martinez_Liebana Majuleta Mario_&_Sonic_en_los_Juegos_Olímpicos Madona Puente_Saint_Bézénet Puertas_de_Agronomía Raimon_Noguera Memoria_de_ordenador Primera_Liga_del_Líbano Rattín Reduccion_de_Santisima_Trinidad_del_Parana Los_reyes_de_la_canción Promocion_de_ascenso_a_Segunda_División_1975 Milan-San_Remo_2008 Matriz_de_datos Maria_Jesús_Valdes Loriquito_azul Gran_Premio_de_Canada_de_1970 Rafael_Alcántara Livno Protesis_(lingüistica) Manuel_Pérez_Treviño Martín_Gregorio_de_Jáuregui Ranitidina Lockheed_(cómics) Provence_Alpes_Côte_d'Azur Medios_de_comunicación_en_Andorra Matilda_2_(tanque) Luzeret Real_Convento_de_Santiago_(Vélez-Málaga) Regiones_especiales_de_desarrollo_de_Honduras Milagro_Sala Metzler Provincia_de_varna Macrolopha_subfasciata

html map