Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alonso_de_Bonilla Desarrollo_embrionario Drouvin-le-Marais Dinilysia Danzo Dunning_(Nebraska) Deporte_en_cantabria Distrito_de_Żnin Divisiones_administrativas_de_Ningxia Dear_Boy_(episodio_de_Ángel) Dean_Norris David_Cantero Departamento_Puelen Diocesis_de_Goya Cuyahoga_Falls_(Ohio) Cuentos_de_la_cripta Duro_de_domar_(Chile) Déspota_de_Morea Destroy Dead_(canción_de_Buckcherry) An-70 Copa_Chile_2009/Verano_2010 Convento_de_San_Andres_Apostol_de_Mixquic Amblyolepis_setigera Cuesta_(Villalba) Download_manager Dipodidae Desayuno Diana_Burnwood Crocus_montenegrinus Darden_Restaurants,_Inc. Distrito_Administrativo_del_Noroeste Eadesia Curio_(unidad) Dactylochelifer_mongolicola DB_(a) Cristiano_da_Matta Allosandra Corumbaíba Amaury_II_de_Lusignan Descargamaría Distrito_judicial_de_huancavelica Diagrama_de_Nyquist Copán_(sitio_arqueológico) David_Castedo Allamanda_aubletii Departamento_de_Chillan César_Castillo Edinburg_(Texas) Cornaux Edd_(Eritrea) Américo_Zúñiga_Martínez Czechoslovakia An_Encyclopaedia_of_Plants Crevans_et_la_Chapelle_les_Granges

html map