Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chelysida_obtecta Wings_Greatest Conostylidoideae Colador_chino Chay Velasio_De_Paolis Clasificacion_de_AFC_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Playa_FIFA_2011 Comportamiento_Peturbado Clean Yerba_bellida Viu_de_Linas Xin_qī_longzhū_Shenlóng_de_chuánshuo Villaestrigo_del_Páramo Waipio Wikipedia_en_Judeoespañol Chopo_temblon Chengdu/PAC_JF-17_Thunder Abogado_general_de_los_estados_unidos Aequidens_biseriatus Accumoli Vuelta_ciclista_a_España_2011 William_Thomson,_primer_baron_Kelvin WP:WC/E2 Cheirodon_ibicuhiensis Commercial_Resupply_Services Yu_Gi_Oh!_Power_of_Chaos:_Yugi_the_Destiny Abbe_Museum Academia_de_Mineria_y_Geometria_Subterránea Condado_de_Davidson_(Carolina_del_Norte) Cirey_lès-Pontailler Verbo_Objeto_Sujeto Aira_flexuosa Controversia_del_Papa_Benedicto_XVI_con_el_Islam Vander_(Carolina_del_Norte) Absalón_Machado_C. Chauchas Viaje_de_maelduin WTC_Mexico Agencia_de_Telégrafos_de_la_Unión_Soviética Colocasia_antiquorum_var._multifolia Aedermannsdorf Chrysolina_confucii Vitex_lasiophylla Alberto_Garzon Comtec_Racing A_50 Yeanneth_Punales Agua_Nova Club_Social_y_Deportivo_Colón Cochecton Valle_Verde_(Arizona) Constanza_de_portugal_y_manuel Viaducto_del_río_Víboras Warlincourt_les_Pas Charles_Hanbury_Williams

html map