Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_de_Nuevo_León Revolución_Democrática Georg_Holm Rodman_(Iowa) Municipio_de_Germania Río_Mangoro In_Technicolor,_Part_1 Roussillon_en-Morvan Galeruca_mauritiana Universite_du_Quebec_a_Montréal República_Ambrosiana Garibolo Universidad_TecMilenio Fósforo_(sustancia_fosforescente) Museo_Arqueológico_de_Milán U_13 Universidad_Federal_de_la_Patagonia_Austral Georges_Rivière Roger_III Universidad_"Dr._José_Matías_Delgado" Tributo_de_sangre Rosa_Lentini Relax_GAM_Fuenlabrada Gaspar_Cabrales Iglesias_de_madera_del_sur_de_la_Pequena_Polonia Tres_días_de_Vaucluse Gladiolus_ringens Reinos_de_Taifa Ruta_(fútbol_americano) Uropoda_exilis Relacion_entre_produccion_y_mercado U.S._Postal Fulcaldea Geothlypis_poliocephala Fundacion_Juan_Ramón_Jiménez Tweety_González Gaugamela Rosa_Ziperovich Rodríguez_Barrera Revolution_(álbum_de_Lacrimosa) Genoni Triberg Gestión_de_sistemas_de_salud Ruta_Nacional_49_(Colombia) Iglesia_del_Senor_de_las_Misericordias_(Medellin) Gabriel_Milito Trogir Retrete_de_Japón Ricardo_Yrarrázaval Frente_Popular_de_Liberación_de_Saguia_al_Hamra_y_Rio_de_Oro François_Sagat Ulugurella_longimana Giorgio_Bidone Frente_Farabundo_Martí_para_la_Liberación_Nacional Municipio_de_Troy_(condado_de_DeKalb,_Indiana)

html map