Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beréberes Cajar_(Granada) Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1994 Castillo_de_Portumna Carlos_Betancur Belen_Chavanne Borzicactus_intertextus Boom_del_cómic_adulto_español Cecilia_Echenique Beis Campeonato_Ecuatoriano_de_Fútbol_Femenino_2013 Bletia_wageneri Años_1120_a_C Calceolaria_falklandica Bajo_almanzora Canciones_Para_Aprender_a_Cantar Biritch Batalla_de_Coquimbo Carl_E_Wieman Casa_de_Su_Majestad Calahorra_de_Boedo Casa_del_Obispo_Colombres Burregeara_Nelly_Isler Centenera_del_campo Ceratochilus_Lindl._ex_Lodd._(1829) Blood,_toil,_tears,_and_sweat Carlos_Beguerie Campeonato_del_Mundo_de_Tenis_de_Mesa_de_2011 Centro_Canadiense_de_Arquitectura Años_1280_a.C. Carnelli Beat_the_bastards Calla_(grupo) Breathing_Love Baja_Mali Blankenburg Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_2013 Brookland Capparis_brevis Caimansote Canalejas_del_Arroyo Blommersia_kely Cañón_Sprut_Anticarro_(2A46M) Canta_conmigo Celles-sur-Plaine Cerophysa_vitiensis Boissy_le_Bois Beltran_Pérez,Jose_M Barrilla_de_Sevilla Barnum_brown Bahía_Prudhoe Canovistas Centro_de_Documentación_y_Museo_de_las_Artes_Escénicas Cabecita_negra Campamento_Flipy

html map